Stíhači do Rumunska, 3000 vojáků do Polska. Američané posilují jednotky na východě
KRIZE VE VÝCHODNÍ EVROPĚ
Spojené státy v nadcházejících dnech pošlou do Polska dalších 3000 vojáků. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na čtyři nejmenované činitele. Informace z Washingtonu očividně souvisí s obavami z možné bezprostředně hrozící ruské agrese vůči Ukrajině. Zároveň americké letectvo přesouvá své letouny do Rumunska.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes upozornil, že invaze ruských sil na Ukrajinu může začít kdykoli, a to i v době konání zimních olympijských her, které končí 20. února. Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan kromě toho vyzval Američany, kteří ještě jsou na Ukrajině, aby do 48 hodin odcestovali.
Americké letectvo dnes informovalo, že přemísťuje skupinu svých stíhacích letounů F-16 z Německa do Rumunska. Americké stroje mají pomoci Rumunsku a dalším spojencům z NATO s hlídkováním nad Černým mořem, uvedlo evropské velitelství amerických vzdušných sil. Kolik amerických letadel přiletí na rumunskou základnu ve městě Fetești, ale velitelství neupřesnilo, informovala agentura AFP.
Americké stíhačky se připojí k italským stíhacím letounům Eurofighter, které na rumunské základně působí od prosince. Cílem přesunu letounů je zaručit bezpečnost a ochranu vzdušného prostoru v regionu, kde roste napětí kvůli zvyšujícímu se vojenskému tlaku Ruska na Ukrajinu, uvedlo americké letectvo.
Americké ozbrojené síly ve čtvrtek vyslaly své stíhačky F-15 z Británie do Polska. I v tomto případě bylo cílem přesunu posílit východní křídlo NATO. Kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyslala Británie do Polska také několik stovek svých vojáků.
Americké letectvo rovněž oznámilo, že do Británie přiletěly jeho strategické bombardéry B-52. Jedná se ale o dříve plánované cvičení, do kterého se zapojí také britské a portugalské vzdušné síly.
Americké letectvo uvedlo, že společné hlídkování vzdušného prostoru země posílily po ruské anexi Krymu v roce 2014. Podle něj to mimo jiné dokazuje solidaritu mezi zeměmi NATO a schopnost zaručit kolektivní obranu.