Prezident svou kritikou BIS opakovaně přestřelil

POLITICKÁ ARÉNA

Prezident svou kritikou BIS opakovaně přestřelil
Politická aréna

Tomáš Zdechovský

Prezident Miloš Zeman by se měl v některých případech držeti moudrého lidového přísloví mluviti stříbro, mlčeti zlato. To měl také učinit v případě svého hodnocení Bezpečnostní informační služby (BIS – civilní kontrarozvědka) v jisté soukromé televizi.

Miloš Zeman doslova řekl: „Občané, naše, tedy i vaše tajné služby jsou zcela nedůvěryhodné, jsou to šašci, kteří vše dělají jen proto, aby dostali veliké peníze z vašich daní, jsou to lenoši, kteří za celou dobu, co jako prezident dostávám tyto zprávy, jen kecají, ale nikdy nikoho nechytili, žádného ruského agenta, natož čínského, takže je jasné, milí občané, že žádní takoví u nás nejsou.“ A pak ještě o pracovnících BIS prohlásil, že jsou to čučkaři.

Je skandální, že hlava státu mluví takto na veřejnosti o tajných službách své země a o lidech, kteří pro ni riskují svůj život a on je nevybíravě a bezdůvodně urazil. A i když je to takové házení hrachu na zeď, připomenu, že by se prezident měl chovat důstojně a reprezentativně, ne připomínat spíše štamgasta hospody, který si může bez obalu říkat to, co chce.

Prezidentu Zemanovi bych proto chtěl připomenout, že Ti „čučkaři“ jsou podle izraelských tajných služeb třetí nejefektivnější tajnou službou v zemích Evropské unie. A protože je obecně známou skutečností, že zrovna izraelský Mosad patří k špičkovým bezpečnostním službám a je v TOP žebříčku pěti nejlepších tajných služeb na světě, tak má zrovna jeho hodnocení velký význam.

Rovněž americká CIA hodnotí BIS a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI – civilní rozvědka) velmi vysoko. Podle ní se drží na pozicích mezi pěti nejlepšími službami v Evropě. Stejně tak česká vláda i český parlament hodnotí práci BIS, ÚZSI a dalších tajných služeb jako vysoce profesionální. Zemanova tvrzení jsou proto nepochopitelná a ukazují na to, jak může politická nekompetentnost lidí škodit.

Nejděsivější je že si prezident neověřil fakta a šířil nepravdy

Není totiž pravdou, že BIS za dobu Zemanova prezidentování neodhalila jediného ruského nebo čínského agenta. Jak potvrdil její ředitel Michal Koudelka, v posledních pěti letech zamezila nepřátelskému vyzvědačství několika desítek ruských a čínských agentů proti České republice. Ti byli následně odsunuti tzv. tichou cestou nebo jim nebyla udělena či prodloužena akreditace.

Nedávno se také pracovníkům civilní kontrarozvědky povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné ruské zpravodajské služby na našem území. BIS rovněž úspěšně spolupracuje se zahraničními partnery z NATO a EU. Asi to chce, aby pan prezident méně pobýval na ruské ambasádě a více mluvil s oficiálními spojenci.