1 Česká stopa u Nobelovek

Chirurg Pomahač vybere kandidáty na Nobelovu cenu za lékařství. Gratuloval i Babiš

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Českého plastického chirurga Bohdana Pomahače požádal Nobelův výbor stockholmského Karolinského institutu, aby nominoval své kandidáty na nadcházející Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Na Twitteru to uvedl sám lékař a pogratulovat už mu stihl i premiér Andrej Babiš.

Pomahač, který od 90. let působí ve Spojených státech se proslavil tím, že provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje. V zámoří se věnuje výzkumným projektům, klinické praxi plastické chirurgie a v roce 2007 se stal vedoucím popáleninového centra v Bostonu.

Na Twitteru o žádosti Nobelova výboru informoval sám Pomahač, když zveřejnil screenshot s tělem emailu, který obdržel ze Stockholmu. „Jaká čest!“ napsal. Dostalo se mu blahopřání i od předsedy vlády. „Gratuluju,“ napsal šéf hnutí ANO na Twitter.

Bohdan Pomahač se narodil 8. března 1971 v Ostravě a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V bostonské Brigham and Women‘s Hospital pracuje od roku 1996. Začínal tam v laboratoři zabývající se genovým transferem do kožních buněk, později přešel na chirurgickou kliniku. Od roku 2004 zaměřuje svůj výzkumný zájem na problematiku obličejové transplantace.

V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny. O tři roky později mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

Čtěte také: Věčný čekatel na Nobelovu cenu Haruki Murakami slaví 70 let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.