1 Česká stopa u Nobelovek

Chirurg Pomahač vybere kandidáty na Nobelovu cenu za lékařství. Gratuloval i Babiš

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Českého plastického chirurga Bohdana Pomahače požádal Nobelův výbor stockholmského Karolinského institutu, aby nominoval své kandidáty na nadcházející Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Na Twitteru to uvedl sám lékař a pogratulovat už mu stihl i premiér Andrej Babiš.

Pomahač, který od 90. let působí ve Spojených státech se proslavil tím, že provedl první úspěšnou celkovou transplantaci obličeje. V zámoří se věnuje výzkumným projektům, klinické praxi plastické chirurgie a v roce 2007 se stal vedoucím popáleninového centra v Bostonu.

Na Twitteru o žádosti Nobelova výboru informoval sám Pomahač, když zveřejnil screenshot s tělem emailu, který obdržel ze Stockholmu. „Jaká čest!“ napsal. Dostalo se mu blahopřání i od předsedy vlády. „Gratuluju,“ napsal šéf hnutí ANO na Twitter.

Bohdan Pomahač se narodil 8. března 1971 v Ostravě a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V bostonské Brigham and Women‘s Hospital pracuje od roku 1996. Začínal tam v laboratoři zabývající se genovým transferem do kožních buněk, později přešel na chirurgickou kliniku. Od roku 2004 zaměřuje svůj výzkumný zájem na problematiku obličejové transplantace.

V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny. O tři roky později mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy.

Čtěte také: Věčný čekatel na Nobelovu cenu Haruki Murakami slaví 70 let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.