Babiš vydělal během půl roku 107 milionů korun. I díky korunovým dluhopisům

Korunové dluhopisy

Babiš vydělal během půl roku 107 milionů korun. I díky korunovým dluhopisůmNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

vt Echo24

Během prvního letošního půlroku vydělal předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zhruba 107 milionů korun. Drtivou většinu peněz – 90 milionů – mu vynesly korunové dluhopisy, které koupil od holdingu Agrofert. Zbylých 17 milionů korun má podle majetkového přiznání, které Babiš podal odevzdal začátkem července, ze švýcarské investiční banky Vontobel, upozorňuje server iRozhlas. 

Holding Agrofert, který má nyní Babiš odložený ve svěřenském fondu, vydal tři miliardy kusů korunových dluhopisů. Současný premiér odkoupil polovinu z nich. Dluhopisy se ovšem dostaly do hledáčků médií a policie – podle zjištění redakce Echo24 totiž na ně Babiš neměl mít dost legálních příjmů. 

Dalších 17 milionů korun získal předseda vlády od švýcarské investiční banky Vontobel. Není však jasné, za co přesně je premiér dostal. Podrobnější vysvětlení Babiš odmítá s tím, že na tyto transakce má finančního poradce a sám neví, že se může chlubit takovým příjmem. 

„Já to nebudu komentovat, já jsem to podepsal, splnil jsem zákonnou povinnost. Nemůžu vám to vysvětlit, protože to neřeším. Na to mám finančního poradce a vůbec nevím, že mám takový příjem z takové banky. Podepisuji majetkové přiznání, to je všechno,“ řekl Radiožurnálu Babiš. Nejspíše jde o výnosy z cenných papírů, které banka spravuje. 

Na dluhopisy neměl mít dost peněz

Téma korunových dluhopisů je aktuální od počátku loňského roku, kdy bylo na tehdejšího ministra financí a současného premiéra v Andreje Babiše kvůli jejich vydání podáno trestní oznámení. Existuje totiž podezření, že Babiš a tehdy ještě jeho holding Agrofert je vydal s cílem krátit stát na dani. Korunové dluhopisy byly totiž v té době osvobozené od daně.

Na problém s korunovými dluhopisy upozornil jako první server Echo24. Na zásadní rozpor ve svých osobních oficiálně zdaněných příjmech a výdajích přitom veřejně upozornil sám Andrej Babiš – když vyšlo najevo, že si pořídil od daní osvobozené dluhopisy svého Agrofertu za téměř 1,5 miliardy korun. Na nákup dluhopisů tehdy ale podle veřejně dostupných informací Babiš neměl dost peněz. Více čtěte zde

Zjištění přineslo Babišovi řadu politických problémů, sám totiž svoji kampaň staví dlouhodobě na tom, že daně se platit musí. Právě korunové dluhopisy byly jedním z důvodů, který stal Babiše post ministra financí v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD). 

Agrofert nebyl jediný, korunové dluhopisy vydaly stovky firem. Mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.

Čtěte také: Transparency International je zkorumpovaná neziskovka a Ondráčka lže, vzteká se Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.