„Ženy nemají penisy,“ napsal student a spustil bouři

GENDER

„Ženy nemají penisy,“ napsal student a spustil bouřiNOVÉ 1
Panorama

zd Echo24

Studenta britské Durham University vyloučili z univerzitních časopisů a donutili rezignovat z pozice voleného prezidenta národní studentské asociace Humanist students, protože tvrdil, že „ženy nemají penisy“. Jeho příspěvek na sociální síti Twitter vyvolal bouři a debatu o svobodě slova i právech transgender komunity. O situaci informuje deník Daily Mail.

Student filosofie a psychologie Angelos Sofocleous se rozhodl na svém twitteru sdílet článek britského týdeníku The Spectator, v jehož titulku stojí otázka, je-li zločin říkat, že ženy nemají penisy. „Sdílejte, pokud ženy nemají penisy,“ dodal ke článku Angelos Sofocleous.

Během několika dní vyvolal tento příspěvek obrovskou vlnu nevole nejen mezi ostatními studenty, kteří jej označili za transfobní. Angelose Sofocleouse vyhodili z obou univerzitních časopisů, v nichž zastával pozici editora, následně musel rezignovat z pozice zvoleného prezidenta studentské asociace Humanist students, která zastřešuje na národní úrovni ateisty, humanisty a zastánce sekularismu z řad studentů a mezi své cíle počítá podporu svobody projevu.

Podle Ryana Lo z katedry filosofie na Durham University došlo k hlasování, které potvrdilo jeho propuštění z časopisu Critique. Důvodem vyhazovů bylo údajné zlehčování problémů transgender osob či neschopnost zůstat „nestranný“. „To co jsem řekl byl biologický fakt. Dostali jsme se do divné éry, ve které vyhazujeme lidi za konstatování faktů,“ řekl Angelos Sofocleouse pro Chronicle Live.

Podle Ryana Lo se však rozhodli správně, protože nesmějí tolerovat žádné projevy rasismu, sexismu nebo transfobie.

Čtěte dále: Třetí pohlaví v New Yorku. Ke změně genderu už nebude nutný posudek lékaře

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.