Kdo se vylodí v Itálii, nemůže chtít žít v Německu, chválí Babiš nový postoj k migraci

Německý postoj k migraci

Kdo se vylodí v Itálii, nemůže chtít žít v Německu, chválí Babiš nový postoj k migraciAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera, který počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, dává podle premiéra Andreje Babiše (ANO) najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Další čeští politici hodnotili kompromis na dotaz ČTK jako posun v postoji Německa k migrantům a pozitivní věc, někteří by naopak uvítali evropské řešení a mluví o komplikacích pro turisty či lidi cestující za prací přes hranice.

Kompromisní dohoda spočívá v tom, že kancléřka souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vraceni. Spor ohrožoval nejen budoucnost spolkové vlády, ale i tradiční unii vládních stran CDU a CSU.

„Německo dalo jasně najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo v Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Snad to Itálie a Řecko pochopí a zavřou hranice,“ uvedl Babiš na sociálních sítích.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček pro server novinky.cz uvedl, že Česká republika zatím kontroly na českých hranicích kvůli uprchlíkům zavádět nebude. „Rakousko v současné době jedná s Německem o readmisní dohodě a v případě, že by ta jednání nebyla úspěšná, tak jednou z možností je zavedení kontrol na rakousko-německé hranici. Takže je to pouze možná alternativa do budoucna,“ řekl Hamáček. Pokud se Rakousko rozhodne hraniční kontroly zavést, bude Česko reagovat. „Situaci průběžně vyhodnocujeme a připravujeme různé scénáře. Pokud by bylo třeba, tak můžeme přistoupit k hraničním kontrolám, ale to je spekulace,“ dodal předseda sociálních demokratů.

Vyčkat na reakci Rakouska doporučuje i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Serveru Novinky.cz řekl, že česká vláda musí urychleně prozkoumat, jaké dopady by měly kontroly na Česko. „Pokud se tranzitními centry má zastavit tok migrantů do Německa z Rakouska, může hrozit, že se migrační trasa do Německa odkloní přes ČR. V tom případě musíme být připraveni na ochranu hranic s Rakouskem. Je proto třeba pozorně sledovat i opatření na rakouské straně a reagovat adekvátně,“ uvedl Zahradil.

Poslanec ČSSD: Německo už netahá migranty do Evropy

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK sdělil, že kompromis řeší vnitropolitickou situaci v Německu. „Očekávám, že podobný režim nastaví i Rakousko a možná i další země. A předpokládám také, že se nebude jednat o krátkodobé řešení. Bohužel. Doplatí na to především turisté, lidé cestující přes hranici za prací a dopravci,“ napsal Ženíšek v textové zprávě.

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský by raději hledal společná evropská řešení. „Pokud se bude řešení evropského problému nechávat na řešení jednotlivých států, bude výsledek vždy složitější, dražší a obavám se i v konečném důsledku oslabující EU i Česko,“ napsal Farský ČTK.

Poslanec ČSSD Ondřej Veselý ČTK řekl, že kompromis znamená posun v postoji Německa. „Znamená to, že Německo už netahá migranty do Evropy,“ uvedl. Krok bude podle něj i zpětnou vazbou pro země, odkud migranti do Evropy míří. „Bude jasné, že už to není otevřená náruč, že nemají chodit v takových počtech,“ řekl člen sněmovního evropského výboru. Česka se podle něj vracení migrantů nedotkne, protože není zemí, kde by žádali o azyl poprvé.

Čtěte více: Spor urovnán. Merkelová a Seehofer se dohodli na kompromisu kolem migrace

Rakousko reaguje na Německo. Chystá opatření na jižní hranici

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články