1 Německý postoj k migraci

Kdo se vylodí v Itálii, nemůže chtít žít v Německu, chválí Babiš nový postoj k migraci

AKTUALIZOVÁNO

Témata:

Pondělní kompromis německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera, který počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, dává podle premiéra Andreje Babiše (ANO) najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Další čeští politici hodnotili kompromis na dotaz ČTK jako posun v postoji Německa k migrantům a pozitivní věc, někteří by naopak uvítali evropské řešení a mluví o komplikacích pro turisty či lidi cestující za prací přes hranice.

Kompromisní dohoda spočívá v tom, že kancléřka souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vraceni. Spor ohrožoval nejen budoucnost spolkové vlády, ale i tradiční unii vládních stran CDU a CSU.

„Německo dalo jasně najevo, že ten, kdo se vylodí v Itálii nebo v Řecku, nemá právo vybrat si žít v Německu. Snad to Itálie a Řecko pochopí a zavřou hranice,“ uvedl Babiš na sociálních sítích.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček pro server novinky.cz uvedl, že Česká republika zatím kontroly na českých hranicích kvůli uprchlíkům zavádět nebude. „Rakousko v současné době jedná s Německem o readmisní dohodě a v případě, že by ta jednání nebyla úspěšná, tak jednou z možností je zavedení kontrol na rakousko-německé hranici. Takže je to pouze možná alternativa do budoucna,“ řekl Hamáček. Pokud se Rakousko rozhodne hraniční kontroly zavést, bude Česko reagovat. „Situaci průběžně vyhodnocujeme a připravujeme různé scénáře. Pokud by bylo třeba, tak můžeme přistoupit k hraničním kontrolám, ale to je spekulace,“ dodal předseda sociálních demokratů.

Vyčkat na reakci Rakouska doporučuje i europoslanec Jan Zahradil (ODS). Serveru Novinky.cz řekl, že česká vláda musí urychleně prozkoumat, jaké dopady by měly kontroly na Česko. „Pokud se tranzitními centry má zastavit tok migrantů do Německa z Rakouska, může hrozit, že se migrační trasa do Německa odkloní přes ČR. V tom případě musíme být připraveni na ochranu hranic s Rakouskem. Je proto třeba pozorně sledovat i opatření na rakouské straně a reagovat adekvátně,“ uvedl Zahradil.

Poslanec ČSSD: Německo už netahá migranty do Evropy

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek ČTK sdělil, že kompromis řeší vnitropolitickou situaci v Německu. „Očekávám, že podobný režim nastaví i Rakousko a možná i další země. A předpokládám také, že se nebude jednat o krátkodobé řešení. Bohužel. Doplatí na to především turisté, lidé cestující přes hranici za prací a dopravci,“ napsal Ženíšek v textové zprávě.

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský by raději hledal společná evropská řešení. „Pokud se bude řešení evropského problému nechávat na řešení jednotlivých států, bude výsledek vždy složitější, dražší a obavám se i v konečném důsledku oslabující EU i Česko,“ napsal Farský ČTK.

Poslanec ČSSD Ondřej Veselý ČTK řekl, že kompromis znamená posun v postoji Německa. „Znamená to, že Německo už netahá migranty do Evropy,“ uvedl. Krok bude podle něj i zpětnou vazbou pro země, odkud migranti do Evropy míří. „Bude jasné, že už to není otevřená náruč, že nemají chodit v takových počtech,“ řekl člen sněmovního evropského výboru. Česka se podle něj vracení migrantů nedotkne, protože není zemí, kde by žádali o azyl poprvé.

Čtěte více: Spor urovnán. Merkelová a Seehofer se dohodli na kompromisu kolem migrace

Rakousko reaguje na Německo. Chystá opatření na jižní hranici


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.