Úřad vlády se zbavuje přístrojů od Huawei. Hrad varování před Číňany analyzuje, prezident mobil nemá

Varování před Huawei a ZTE

Úřad vlády se zbavuje přístrojů od Huawei. Hrad varování před Číňany analyzuje, prezident mobil nemáAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

3
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to během úterý premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela. Sám Babiš přitom NÚKIB v úterý kritizoval s tím, že situaci kolem varování před Huawei nezvládl.

NÚKIB vydal v pondělí varování před používáním přístrojů a programů od Huawei a ZTE. Na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat. „Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč,“ řekl v úterý premiér Babiš ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa.

Babiš přitom ještě během úterý NÚKIB kritizoval, že k pondělnímu varování nepřidal žádnou právní analýzu. „Já si myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl,“ řekl premiér. V pondělí Babiš po zveřejnění varování uvedl, že vláda věc projednávala v utajeném režimu. „Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi,“ řekl už v pondělí.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý na to reagoval, že úřad musí bezprostředně jednat způsobem, který zohledňuje závažnost hrozby. NÚKIB podle něj použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti. „Má charakter zejména preventivní a informační,“ sdělil Holý.

Společnost Huawei varování NÚKIB odmítá. „Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů,“ sdělila deníku Echo24 PR manažerka společnosti Huawei Magda Teresa Partyka. Ta dále tvrdí, že Huawei „nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal.“

„Pro politiky žádná novinka,“ tvrdí Šlechtová

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) postup NÚKIB brání, podle něj postupoval podle zákona. Připustil, že technologie obou firem využívá i vnitro. Zmapovat situaci už nechal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali,“ řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. Podobné kroky podle Metnara učiní i další ministerstva.

Informace Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) o bezpečnostní hrozbě přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE nejsou pro vrcholné politiky novinkou. Na twitteru to uvedla někdejší ministryně obrany a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Přístroje těchto značek vyměnila mimo jiné své ochrance na ministerstvu obrany. Současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již v pondělí uvedl, že nechal používání zařízení těchto firem prověřit.

„Pro vrcholové politiky není žádnou novinkou vyjádření úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Jen je to nyní veřejné,“ poznamenala Šlechtová. Dodala, že „značky přístrojů“ zakázala na ministerstvu pro místní rozvoj i na ministerstvu obrany, v jejichž čele působila, a to především v ochranné službě ministra obrany. „Jsou věci, které dávno měly ohlídat i příslušné tajné služby,“ dodala.

Pražský hrad varování analyzuje

Také ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli varování NÚKIB stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky. „V případě soukromých mobilních zařízení zaměstnanců MPO připojovaných do sítě MPO dojde k ukončení přístupu,“ řekl mluvčí ministerstva Řepka.

Další úřady či státní firmy zatím upozornění vyhodnocují a neuvedly, jak přesně budou postupovat. „Varování analyzujeme. Pan prezident mobilní telefon nemá, já používám ke komunikaci výhradně produkty společnosti Apple,“ sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro blesk.cz.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má nyní 120 telefonů a 184 modemů Huawei. „MMR celou skutečnost monitoruje a vyhodnocuje. V tuto chvíli stále platí podmínky soutěže veřejných zakázek, kdy se soutěží dle parametrů,“ uvedla mluvčí úřadu Veronika Vároši. Podle ní je potřeba, aby NÚKIB vydal právně závazný dokument, kterým se pak budou úřady řídit. Ministerstvo dopravy podle Hany Kabourkové z tiskového oddělení úřadu má pouze několik telefonů od zmíněných značek, které bude průběžně obměňovat. „Dodavatele služeb vyzveme k prověření situace,“ řekla Vároši.

Ministerstvo životního prostředí produkty Huawei a ZTE nepoužívá. „Podle nám dostupných informací nepředstavují riziko primárně mobilní zařízení, ale zásadní jsou komunikační a informační technologie v rámci celkové infrastruktury,“ doplnil Ondřej Charvát z tiskového oddělení úřadu. Ministerstvo zemědělství zohlední situaci v nadcházejících tendrech, sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Nyní ale nemá od ZTE a Huawei žádnou infrastrukturu, jako servery nebo síťové prvky, a z používaných 910 mobilů úřadu je pouze 77 od Huawei. Úřad následně bude postupovat podle metodického pokynu NÚKIB.

Státní podniky Správa železniční dopravní cesty a České dráhy (ČD), které patří pod ministerstvo dopravy, budou postupovat v budoucnu podle pokynů ministerstva a vlády. „Společnost České dráhy ovšem neprovozuje na zařízeních Huawei žádné systémy a informace, které by souvisely s bezpečností státu,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Polostátní energetická firma ČEZ nyní podle mluvčího podniku Ladislava Kříže používá jednotlivá zařízení od Huawei, ale není mezi nimi žádná kritická informační infrastruktura. Firma postupuje podle doporučení NÚKIB a čeká na metodický pokyn úřadu.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman uvedl, že úřad žádné klíčové systémy od Huawei nevyužívá. „Pouze několik referentů má od této společnosti služební telefon. Jedná se však skutečně o nízké jednotky případů,“ doplnil.

Varováním NÚKIB se bude zabývat také například soukromá skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera. „Případně přijmeme patřičná opatření v souladu s platnou legislativou,“ řekla mluvčí PPF Zuzana Migdalová. PPF uzavřela dříve s Huawei memorandum o rozvoji telekomunikačních sítí, které ale PPF nezavazuje k odběru zařízení od Huawei.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Produkty Huawei a ZTE jsou nebezpečné, pomáhají čínské rozvědce, varuje český úřad

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články