Pohled smrti do očí. Svět obletěl kolorovaný snímek dívky zabité nacisty

KOLORIZOVANÁ FOTKA Z OSVĚTIMI

Pohled smrti do očí. Svět obletěl kolorovaný snímek dívky zabité nacistyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Brazilská umělkyně Marina Amaralová vzbudila celosvětové emoce, když nakolorovala fotografii dívky, kterou nacisté za druhé světové války deportovali do koncentračního tábora v Osvětimi, kde pravděpodobně našla i svou smrt. Na dívku vzpomíná i Wilhelm Brasse, osvětimský fotograf.

Obarvená fotografie, na níž je čtrnáctiletá Czeslawa Kwoka, má podle umělkyně připomenout celému světu hrůzy holokaustu. Podle autorky „tak Czeslawa dostane prostor vyprávět vlastní příběh.“ Barvami chtěla zesílit pocity diváků a tím upozornit na to, že „holocaust začal nenávistnou rétorikou.“

Na fotografii vzpomínal pro německý magazín Stern i Wilhelm Brasse, osvětimský fotograf. Podle něj si chvíli před pořízením snímku Czeslawa utřela slzy a krev ze rtu, do kterého jí uhodil místní dozorce.

Umělkyně z Brazílie se věnuje zejména kolorování starých fotografií. Na svých stránkách zveřejnila i soubor barevných fotografie různých historických osobností. Mezi nimi je například Abraham Lincoln, Albert Einstein či Grigorij Rasputin.

Počet lidí, kteří byli v komplexu koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz zavražděni nelze přesně určit, neboť počet zplynovaných obětí nebyl registrován. Předpokládá se však, že ve všech táborech KL Auschwitz-Birkenau zemřelo nejméně 1,3 miliónu osob, z nichž bylo 960 tisíc Židů, 70-75 tisíc Poláků a 21 tisíc Romů, zbytek zavražděných tvořili sovětští váleční zajatci a vězni jiných národností.

Blížící se Rudá armáda přiměla nacisty zničit stopy po zločinech, krematoria a plynové komory vyhodili do vzduchu. Sovětská armáda Auschwitz osvobodila 27.ledna 1945.

ČTĚTE TAKÉ:Holocaust byl německý, nebudeme platit daň za jejich zločiny, prohlašuje Kaczyński

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články