Nadějná mladá běžkyně Annamária po potratu začíná opět trénovat

SPORTOVNÍ KARIÉRA

Běžkyně Annamária Horváthová uprostřed na archivním snímku, kterým si v roce 2018 získala pozornost na Slovensku i v Česku. Foto: Centrum voľného času CVrČek
1

Šestnáctiletá dívka romského původu Annamária Horváthová, která si získala pozornost v Česku i na Slovensku, po potratu opět začíná trénovat. Informaci přinesl slovenský server Pluska.sk.

Podle informací Pluska Horváthová dochází na tréninky jen na pár minut, když se jí podaří odejít nepozorovaně z domu. Za trenérem prý došla jen chvíli po potratu, který prodělala někdy na přelomu září a října. „Souhlasil jsem, ale… nejdřív se ještě asi měsíc bude dávat zdravotně do pořádku. Pak musí dokázat, že má skutečný zájem o budování své kariéry. Zatím jsme se dohodli, že bude chodit každý den na 5-10 minut, řekne, jak se jí daří, co dělala během dne… Po měsíci, pokud vše dodrží, můžeme začít trénovat naplno,“ řekl trenér Norbert Pecze.

Je ale možné, že dívka dostane nového trenéra, kterého vyjednává poslanec Tomáš Taraba, který chce mladou běžkyni podporovat. „Rozhodně s ní chci zůstat v kontaktu, a pokud budu moci udělat něco alespoň v oblasti její sportovní kariéry, rád jí pomohu,“ uvedl. Sama dívka však je prý proti tomuto vývoji.

Annamária z romské osady v Moldavě nad Bodvou si získala pozornost a soucit veřejnosti před třemi roky, kdy Slovensko obletěly fotografie z jednoho dívčího běžeckého zápasu. Annamária totiž výrazně v závodě předběhla ostatní soupeřky, a to měla k dispozici jen baleríny, zatímco ostatní dívky běžecké boty. Loni se umístila na druhém místě v běhu na 2 000 metrů v kategorii starších žaček na mistrovství republiky, nedlouho poté se stala mistryní Slovenska v běhu na 1500 metrů v kategorii dorostenců a dorostenek.

Dívka letos v létě otěhotněla, navíc vyšlo najevo, že ji opustil přítel, který měl být otcem dítěte. V říjnu podle rodiny potratila.