Babiš: Že by žalobce zpochybnil konec stíhání kvůli Čapímu hnízdu? To by bylo velice nestandardní

Babiš ke stíhání

Babiš: Že by žalobce zpochybnil konec stíhání kvůli Čapímu hnízdu? To by bylo velice nestandardníNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že pokud by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zvrátil rozhodnutí městského státního žalobce Jaroslava Šarocha, jenž nechal trestní stíhání premiéra po letech prošetřování ukončit, bylo by to „skutečně velice nestandardní“. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. Prohlásil zároveň, že do Česka nepřijde ekonomická krize. „Nikdy lidem nevezmeme jejich peníze, tak jako to udělala ODS a Kalousek. Nikdy to neuděláme,“ prohlásil premiér.

Podle Andreje Babiše by případný verdikt nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ke kauze Čapího hnízda v neprospěch Babiše byl „velice nestandardní“. „Myslíte, že by nejvyšší státní zástupce zpochybnil dozorujícího státního zástupce, který na případu pracoval tak dlouho, a jeho nadřízeného, který jeho rozhodnutí podpořil? To si myslím, že by bylo skutečně velice nestandardní,“ řekl premiér. 

Předseda vlády také tvrdí, že Česko nezasáhne případná ekonomická krize. Vláda podle něj bude „dále pumpovat peníze do ekonomiky, aby podpořila růst“. „Ale žádná krize nebude. A i kdyby došlo k propadu růstu HDP, tak lidem nikdy nevezmeme jejich peníze, tak jako to udělala ODS a Kalousek. Nikdy to neuděláme. Nesáhneme na důchody ani na platy. K tomu není důvod. A pokud by přece jen k ochlazení došlo, tak sáhneme k investicím, kterými bychom nahradili spotřebu a export, které táhnou náš ekonomický růst. Budeme pumpovat do ekonomiky dál peníze, abychom růst podpořili,“ uvedl Babiš.

Ten znovu odmítl to, že by mohl v roce 2023 kandidovat na prezidenta. „Poslední dobou pracuji 18 hodin denně v sobotu i neděli, pořádně se nevyspím, nevidím svoji rodinu, má to negativní dopad na mé zdraví, moji firmu imé blízké. Takže ne, nechtěl bych být prezidentem. Mám jasnou vizi naší země, znovu se dostáváme na světovou špičku a já tomu chci pomoci co nejvíc. Jsem přesvědčen, že DNA našeho národa je skvělá, jsme šikovní, kreativní, jen nám trochu chybí hrdost na naši zemi a zdravé vlastenectví. Nikdy jsem nechtěl dělat politickou kariéru. Až skončím v politice, protože po mně nebude poptávka, tak se snad vrátím do své bývalé firmy,“ řekl někdejší velkopodnikatel. Dodal také, že zatímco jeho firmám se nedaří, tak „Česko jede“. 

Babiš odmítl prozradit, jak si bude připomínat 30. výročí od sametové revoluce v 1989. Postěžoval si, že na něj loni měli v srpnu před Českým rozhlasem během jeho projevu plivali lidi. Připomněl také kritiku, která se na něj snesla loni v listopadu, kdy šel položit květiny na Národní třídu 17. listopadu v noci

„Když jsem vystoupil se sjednocujícím projevem před Českým rozhlasem loni, tak po mně lidé plivali, nadávali mi a zabránili mi, abych položil věnec, i když jsem nic špatného neudělal. To je jako se vším. Kdybych tam nešel, tak mě budete kritizovat, když tam jdu v noci, tak mě také kritizují, a když chci něco říct, tak to ani pořádně není možné,“ uvedl Babiš. „Nechte to na mně. Určitě si tento významný den připomenu a důstojně ho oslavím,“ dodal vládní šéf.

Klaus nyní nic zásadního neudělal. Babiš nechápe Zemanův úmysl vyznamenat exprezidenta

Andrej Babiš se vyjádřil skepticky k záměru prezidenta Miloše Zemana, který oznámil úmysl vyznamenat bývalého prezidenta Václava Klause. Nesdělil, zda vyznamenání jako předseda vlády podepíše. „Myslím, že pan Klaus byl v minulosti vyznamenán a nyní nic zásadního neudělal. Nevím, co přijde. Je to návrh prezidenta, nemám informace, že tam bude pan Klaus, ale pokud je to pravda, tak přemýšlím, proč by tam měl být,“ řekl premiér.

Babiš také odmítl kritiku, která se na jeho osobu snesla poté, co svolal po úmrtí zpěváka Karla Gotta mimořádné jednání vlády a v době, kdy ještě jeho rodina nerozhodla o formě posledního rozloučení, oznámil, že vláda schválila státní pohřeb. K němu nakonec nedošlo, zpěvák byl pohřben se státními poctami.

„Hned ve středu, když jsem se dozvěděl o jeho úmrtí, jsem byl v kontaktu s rodinou pana Gotta a čekal na její rozhodnutí, které padlo ve čtvrtek večer. Bylo jasné, že připravit pocty pro jednoho z nejvýznačnějších Čechů za pouhý týden nebude nic lehkého, proto jsem svolal vládu, aby stát mohl začít rozloučení organizovat. Rodina měla jiné starosti, na něco takového neměla sílu,“ uvedl Babiš.

Čtěte také: Chtěli studenti klást Babišovi nepřijemné otázky? Bylo jim vyhrožováno? Reportáž ČT zmizela

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články