Rozbal obal. Z bývalého uhelného mlýna je galerie současného umění
Výstava
Ve šroubárně v Libčicích nad Vltavou se kdysi vyráběly součástky do automobilů a letadel. Architekt Patrik Hoffman se do chátrajících industriálních budov zamiloval a vymyslel velkolepý projekt uměleckoprůmyslového areálu, který zdárně pokračuje a stává se přirozenou živoucí součástí obce. V budově bývalého uhelného mlýna dnes sídlí galerie současného umění Arto.to. Její snahou je skrze umění areál bývalé továrny oživit a propojit s okolím.
Aktuální výstava objektů z domácnostního plastového odpadu je site specific instalací nazvanou Rozbal obal. Francouzský umělec Gwénaël Morice z odhozených věcí vytváří umělé ráje a veselé situace. Pohledem a zručností sochaře přetváří obaly od saponátů a mýdel v auta a raketoplány. Nic nelepí, jen skládá, prořezává a sesazuje dohromady. Výstava pobaví a zároveň vybízí k zamyšlení.
„Umělá hmota se stala až mediálním kritickým klišé pro konzumní, přesycenou společnost, charakterizující nadbytek, plýtvání a odpadky. Gwénaëlova aktivita je podobná snahám raných avantgard, kterým se protivila nostalgie a které viděly potenciál tam, kde ho ostatní nevidí. Dnes, kdy umělá hmota ztratila auru vznešenosti, Gwénaël Morice ji opět nalézá,“ říká kurátorka Iva Knobloch.
Součástí umělcova díla je rovněž snaha o obnovu lidské pospolitosti. Při shánění materiálu pro své objekty se kromě jiného zapojuje jako dobrovolník do projektů zaměřených na recyklaci plastů. Výstava Gwénaël Morice: Rozbal obal trvá už jen do 2. 3. 2018.