1 Dálniční peklo

Účelovka na D1? Policie vyšetřuje údajně úmyslné kolony

NOVÉ

Témata: , ,

Několikahodinové kolony na dálnici D1 vyšetřuje policie. Důvodem je trestní oznámení jednoho z řidičů, který se pohyboval v době největších kolon mezi kamiony. „Nákladní vozidla účelově a úmyslně zablokovala průjezd po dálnici D1,“ píše se v trestním oznámení. Ředitelství silnic a dálnic na svém facebookovém profilu uvedlo, že kamerové záběry toto podezření podporuje. Proti jsou dopravci, podle kterých je vina na straně silničářů.

Na opravovaném dálničním úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem došlo minulý týden opakovaně k dopravnímu kolapsu. Kvůli sněhu se tvořily několikahodinové kolony, ze kterých nebylo možné odjet. Jeden z řidičů, který byl v tu dobu mezi kamiony, podal na policii trestní oznámení. Podle něj měl být spáchán trestný čin obecného ohrožení.

„Záběry z dálnice, které zveřejnilo ŘSD, toto podezření podporuje. Blokování dálnice kamiony je z nich totiž jasně viditelné. Kamiony totiž v místě, kde jsou dva dálniční pruhy nepochopitelně utvořily tři pruhy. Tím dokonale zablokovaly průjezd všem, včetně sanitek a policejních vozů,“ uvedlo Ředitelství silnic a dálnic na svém facebookovém profilu.

Ministr dopravy Dan Ťok spolu s ředitelem ŘSD Janem Kroupou už dříve obviňovali řidiče kamionů, že za kolony mohou. To dopravci striktně odmítají a obviňují silničáře z nepřipravenosti.

„Jako hlavní problém vidím, že zainteresované složky státní správy nejsou schopny podobným kalamitám předcházet a minimalizovat jejich následky hned od počátku. Proto bude třeba potřebné zákony a vyhlášky, jimiž se zimní údržba řídí, změnit. Není možné donekonečna házet všechnu vinu pouze na řidiče, kteří jsou nuceni vykonávat svou práci ve zcela nevyhovujících podmínkách,“ uvedl prezident sdružení Vladimír Starosta.

Kvůli ucpané dálnici dokonce navrhuje ministr dopravy Dan Ťok uzákonění zákazu jízdy kamionům v levém pruhu. Podle dopravců  zákaz jízdy v levém pruhu dopravním kolapsům nezamezí. V případě nutnosti je možné tento zákaz vynucovat dopravními značkami, jejichž využití postačí v případě kritických úseků, dodalo sdružení.

Dnes také došlo k dokončení rozšiřovacích prací v inkriminovaném úseku. Ve 14 kilometrovém úseku se posunovala betonová svodidla tak, aby řidiči získali více místa.

Opravy dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem mají skluz a neskončily před zimou tak, jak měly. Auta tam pořád jezdila v zúžených jízdních pruzích. Ministr dopravy Dan Ťok z kolon obvinil i nepříznivé počasí. „My jsme doufali, že do 16. prosince kalamitní sníh nepřijde, protože do té doby bychom to byli schopni zvládnout, ale bohužel přišel v této fázi,“ prohlásil na tiskové konferenci v úterý odpoledne ministr Dan Ťok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Poslanci ANO spasili ministra Ťoka. Vetovali debatu o kolapsu na dálnici D1

Oprav D1 se ujme jiná firma. Doprava bude opět stažena do jednoho pruhu

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.