Český průmysl padá. V lednu oslabil o 1,1 procenta, pokles hlásí i stavebnictví

Průmyslová produkce klesá

Český průmysl padá. V lednu oslabil o 1,1 procenta, pokles hlásí i stavebnictvíAKTUALIZOVÁNO
Průmyslová produkce klesá (ilustrační foto) Foto:

Zdroj: Shutterstock

1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Tuzemská průmyslová výroba se v lednu v meziročním sledování propadla druhý měsíc v řadě. V lednu klesla meziročně o 1,1 procenta. K poklesu přispěl hlavně automobilový průmysl. Negativní vliv na výsledek ale měla i vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti prosinci loňského roku průmysl oslabil o 1,3 procenta, a to po vyloučení sezonních vlivů.

„Český průmysl začíná vykazovat příznaky německé nemoci. V případě, že se německá ekonomika rychle neuzdraví, hrozí, že český průmysl začne polehávat a přestane být motorem růstu tuzemské ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

K meziročnímu poklesu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která ochabla o 6,9 procenta. „Nejvýrazněji klesl automobilový průmysl, což bylo částečně způsobeno odstávkami ve výrobě,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Nižší byla i výroba pryžových a plastových výrobků (pokles o 5,9 procenta). Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva, kterým produkce klesla o téměř 18 procent.

Naopak růst o 16 procent zaznamenaly energetické společnosti a distributoři plynu a tepla. O necelých 23 procent stoupla produkce farmaceutických firem.

Hodnota nových zakázek se v lednu meziročně zvýšila o 1,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,7 procenta, zatímco tuzemské zakázky vzrostly o 0,3 procenta. Nové zakázky získal především automobilový průmysl a výrobci elektronických a optických přístrojů. Naopak menší zájem pocítili strojaři či producenti chemikálií.

Stavebnictví kleslo o 13,2 procenta

Statistický úřad rovněž informoval, že české stavebnictví v lednu meziročně také kleslo, a to o 13,2 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 4,3 procenta. Podle něj za poklesem byla vysoká srovnávací základna z loňského ledna, který byl mimořádně teplý a kdy stavbaři mohli pracovat bez omezení. V porovnání s lednem 2018 tak byla letos nižší produkce v pozemním i inženýrském stavitelství.

„Tuhá zima paralyzovala stavebnictví. Zatímco s příchodem jara problémy s počasím pominou, neefektivní fungování stavebních úřadů bude české stavebnictví brzdit ještě velmi dlouho. Kvůli pomalému legislativnímu procesu se nového stavebního zákona nedočkáme dřív než za dva roky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Čtěte také: Andrej Babiš prošustroval prosperitu

Více čtěte v novém vydání časopisu: TÝDENÍK ECHO: Prošustrovaná prosperita, otcem po smrti a proč omezovat svou digitální stopu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články