Rána ambicím Kremlu na východě. Putinovi došly možnosti, soudí analýza Bloombergu

PUTINOVA POZICE

Rána ambicím Kremlu na východě. Putinovi došly možnosti, soudí analýza Bloombergu
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Kreml
1
Svět
Sdílet:

Vladimir Putin je v koncích doma i na Ukrajině – tak zní hlavní poselství analýzy agentury Bloomberg. Podle ní je ruský prezident vzhledem k vývoji na bojištích nucen sáhnout k všeobecné mobilizaci, i tak už je však pozdě. Jednak přišel protiútok Kyjeva, Putin také čelí tlaku z Ruska i zahraničí a navíc se v těsném sousedství rozpoutala další fáze války mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

„Nejprve významná strategická porážka na Ukrajině po ohromující protiofenzívě, která zasadila ránu ambicím Kremlu na východě. Pak to, co mělo být setkáním podobně smýšlejících vůdců v Uzbekistánu, sloužilo hlavně k tomu, aby mu připomnělo jeho oslabené postavení, protože ruský prezident byl krátce na to obdarován Čínou a poté pokárán Indií. Mezitím v sousedství, kde je Moskva údajně garantem bezpečnosti, došlo k bojům mezi Arménií a Ázerbájdžánem a střety pokračují na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem,“ vyjmenovává agentura.

V Rusku sílí nespokojenost občanů i relativně významných politiků a dalších aktérů. To donutilo mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova varovat, že kritika bude v pořádku – dokud nebude: „Hranice je nesmírně tenká. Člověk by zde měl být velmi opatrný.“ Kreml také musí bagatelizovat svou bídnou pozici na Ukrajině a hledat nové posily.

„Národní mobilizace by dodala zdroje a lidi, čímž by se rozšířil okruh bojovníků. Ale to je jen teorie. V praxi je nazývání věcí pravými jmény pro Kreml, který stále nemá jasně formulovaný plán pro Ukrajinu a měsíce odděluje obyčejné Rusy od reality na frontě, zcela nemyslitelné. Nejhorší na tom je, že už je možná stejně pozdě,“ komentuje Bloomberg.

Jenže Putin by to s vyhlášením mobilizace neměl jednoduché. V prvé řadě by přiznal, že se mu na Ukrajině nedaří a že „speciální vojenská operace“ přerostla ve válku. „Za druhé, mobilizace vyžaduje odstranění pasivity, na níž Putin postavil svůj režim. To vyžaduje aktivizaci občanů, kteří byli do značné míry povzbuzováni k tomu, aby vyčkávali na válku, která měla být chirurgická a rychlá.“ Válku by museli podporovat i nejchudší a státem zanedbávané vrstvy obyvatelstva.

„Pak je tu třetí problém – masová mobilizace bude obrovskou výzvou. Logistika je složitá. Ekonomika jen tak nestráví náklady spojené se ztrátou pracovníků, odpor proti odvodům se stupňuje a s návratem vojáků z fronty bude jen narůstat. Nemluvě o tom, že muže potřebujeme hned – ale dostat rekruty přes výcvik bude trvat měsíce, vzhledem k tomu, že Rusko nemá silné a dobře připravené záložní síly,“ dodává Bloomberg.

Připouští, že je stále možné, že Kreml bude konflikt eskalovat, využít by k tomu mohl například stále častější zmínky o podpoře států NATO, která se Kyjevu dostává, jako příliš reálné to ale nevidí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články