Velikonoční masakr. Exploze na Srí Lance zabily přes 200 lidí vč. desítek cizinců. Stovky raněných

krvavá Srí Lanka

Velikonoční masakr. Exploze na Srí Lance zabily přes 200 lidí vč. desítek cizinců. Stovky raněnýchAKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 215 lidí v neděli přišlo o život a dalších zhruba 450 utrpělo zranění při explozích v několika kostelech a hotelech na Srí Lance. Podle dosavadních informací je mezi mrtvými až 36 cizinců, národnost je dosud známa jen u části z nich. Krvavá bilance se nepřestává zhoršovat. Mnoho zraněných je v kritickém stavu. Podle místních úřadů šlo nejprve o simultánní výbuchy ve třech kostelích a ve třech hotelech, k nimž došlo téměř současně v rozmezí půl hodiny. Další dvě exploze následovaly o něco později. Dle místních úřadů mohlo jít ve dvou případech o sebevražedné atentátníky. Spekuluje se o muslimských extremistech jako pachatelích. České ministerstvo zahraničí zjišťuje, zda mezi postiženými nejsou občané České republiky.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, v bezpečí. Na ostrov jezdí ale mnogho Čechů individuálně. Papež odhadl, že na ostrově může být teď, na konci turistické sezony, až 400 Čechů. V dobrovolné cestovní databázi DROZD se jich zaregistrovalo 92. Zjišťování, zda oběti teroru jsou cizinci, je obtížné a pomalé. Úřady se zprvu opíraly víceměnéně jen o barvu pleti těl. 

Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Britové a tři osoby, které měly zároveň britské a americké občanství. Jednu oběť z Nizozemska potvrdil na svém twitteru nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, jeden mrtvý pocházel podle agentury Reuters z Číny. Srílanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nemocnicích je 19 zraněných cizinců.

Po prvních šesti explozích byly později ohlášeny ještě další dvě. Při sedmé byl zasažen menší hotel na jižním předměstí a o život připravil dva lidi. Osmá exploze je hlášena z obytného komplexu na severním předměstí Kolomba, usmrtila tři policisty.

Podle některých regionálních médií už byly identifikování dva sebevražední útočníci na křesťanské objekty. Jsou jimi Zahran hashim, který se s bombou odpálil v hotelu Shnagri La, a dále Zahran Hashim, který zaútočil na kostel v Batticalao. Ministerstvo obrany bez dalších podrobností oznámilo, že bylo zatčeno sedm podezřelých.

Vláda vyhlásila podle původních informací počínaje 18:00 místního času (14:30 SELČ) dvanáctihodinový zákaz vycházení. Policejní mluvčí ale sdělil, že zákaz vycházení byl vyhlášen s okamžitou platností. Na pondělí a úterý ohlásila vláda také volné dny a nechala rovněž zablokovat hlavní sociální sítě. Náměstek ministra obrany označil útoky za teroristický čin.

Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci označil útoky za "teroristický čin spáchaný extremistickými skupinami". "Zákaz vycházení bude platit, dokud se věci nezklidní," prohlásil. Ve snaze zabránit šíření poplašných zpráv byly zablokovány hlavní sociální sítě včetně Facebooku a služby WhatsApp.

Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

Srílanský premiér svolal bezpečnostní radu, policie zastavila na příkaz generálního policejního inspektora vydávání propustek personálu. Ministr školství oznámil, že v pondělí a úterý zůstanou zavřené školy.

K útokům, provedeným na Velikonoční neděli, kdy si křesťanský svět připomíná Kristovo zmrtvýchvstání, se zatím nikdo nepřihlásil. Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval občany, aby darovali krev pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Foto:

záběr z jednoho z útoků na křesťanský kostel na Srí Lance, Foto: Twitter

 

Ředitel agentury pro civilní letectví oznámil přerušení domácí letecké dopravy a sdělil, že na všech letištích byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. Dodal, že se to týká také mezinárodního letiště u Kolomba. Pasažéři se musejí k odletu dostavit dříve než obvykle, požadují se až čtyři hodiny.

Prezident Maithripala Sirisena vyzval veřejnost, aby zachovala klid. Vydal bezpečnostním složkám příkaz útoky vyšetřit a potrestat viníky.

Čtěte také: Čtyři mrtví po útoku na americký vojenský konvoj v Afghánistánu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články