1 Protesty proti vládě

Slovensko chystá demonstrace. Vysoké školy ruší výuku a Fico mluví o převratu

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Ve více než dvaceti městech po celém Slovensku se v pátek uskuteční demonstrace. Protesty nazvané Postavme se za slušné Slovensko se uskuteční také ve dvanácti městech před slovenskými velvyslanectvími, včetně České republiky. K chystaným demonstracím se připojily i některé vysoké školy a univerzity, které dají svým studentům rektorské volno, aby se studenti mohli protestů zúčastnit. Slovenská opozice se v nynější politické krizi snaží vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Nejde jí o nic menšího než o státní převrat,“ reaguje premiér Robert Fico.

Organizátoři na sociální síti vyjadřují odmítavé stanovisko k současnému premiérovi Robertu Ficovi. „Je zřejmé, že premiér Robert Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák nereprezentují hodnoty, za které se v pátek postavily tisíce lidí na Slovensku a ve světě,“ uvedli organizátoři. Připomněli tak první pochody, které se odehrály minulý pátek.

„Vyzýváme všechny, kterým záleží na budoucnosti naší země, aby podpořili všechny kroky, které napomůžou k očištění slovenské společnosti od zkorumpovaných mocenských struktur,“ uvedla dle zpravodajského portálu Aktuality.sk Inciativa slovenských učitelů. Studentská rada vysokých škol se pak obrátila na vedení univerzit a vysokých škol s prosbou, aby udělily na pátek studentům rektorské volno.

Organizátoři protestů požadují, aby vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka vyšetřoval mezinárodní tým. Chtějí také vládu, která nebude zatížená korupčními skandály.

Opozice: Budeme hlasovat o nedůvěře

Tři opoziční strany chtějí vyvolat hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Roberta Fica. „Slovensku nepomohou kosmetické změny, ale zásadní obnova důvěry v instituce, ve spravedlnost. Nepotřebujeme v čele vlády člověka, který šíří konspirace a rozděluje společnost,“ řekla poslankyně hnutí OĽaNO Veronika Remišová. Opozice se dříve snažila tlačit na odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka a šéfa policie Tibora Gašpara.

„Nejde jí o nic menšího než o státní převrat. Opozice potvrdila, že jí nejde o žádné vyšetření vraždy. Tragickou smrt mladých lidí chápe jen jako výtah k moci,“ řekl Robert Fico k reakci opozice. Předseda sněmovny musí mimořádnou schůzi svolat do sedmi dnů od podání návrhu. Opozice chce zatím počkat po rozhovorech s prezidentem Andrejem Kiskou. V nedělním projevu prezident řekl, že je nutná zásadní rekonstrukce vlády, nebo vypsání předčasných voleb.

Odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka pak požaduje i koaliční strana Most-Híd. Předseda vlády Robert Fico se pak se stranou sejde v pondělí na užším jednání. Podle slov Roberta Fica jim nabídne takové řešení, aby Most-Híd ve vládě zůstal.

Protest před slovenskou ambasádou v Praze v Pelleově ulici 12 se uskuteční v pátek v 17 hodin. Pořadatelé uvádějí, že mají zformulovány i konkrétní požadavky, a to především odstoupení vlády SR z důvodů ztráty jakékoliv morální legitimity vést nadále zemi a vyšetření dvojnásobné úkladné vraždy. Bližší informace jsou na facebookové stránce pořadatelů.

Vrásky na čele přidělává Ficovi i evropská delegace, která na Slovensko přiletěla ve středu večer. Na programu mají evropští poslanci schůzky s nevládními organizacemi, zástupci tisku, prezidentem Andrejem Kiskou, premiérem Robertem Ficem nebo ministryní spravedlnosti Luciou Žitňanskou. Delegace, ve které bude Ingebor Grässleová, Claude Moraes, Ryszard Czarecki, Sophia in‘t Veldová, Benedek Jávor a Marco Valli, navštíví také obec Veľká Mača, kde došlo k vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Školy, které udělily rektorské volno
Univerzita Komenského v Bratislavě –
Filozofická fakulta, Fakulta sociálních a ekonomických věd, Přírodovědecká fakulta, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky​​​​​​​

VŠVU v Bratislavě

STU v Bratislavě

Vysoká škola zdravotnické a sociální práce sv. Alžbety

Ekonomická univerzita v Bratislavě

Trnavská univerzita – Filozofická fakulta​​​​​​​, Fakulta zdravotnictví a sociální práce, Právnická fakulta, Pedagogická fakulta

Univerzita Cyrila a Metoděje v Trnavě – Fakulta sociálních věd​​​​​​​

Prešovská univerzita v Prešově – Fakulta managementu Přešovské univerztity​​​​​​​

UMB v Banské Bystrici

UPJŠ v Košicích

UVLF v Košicích

UKF v Nitře

Katolická univerzita v Ružomberku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zbaví se Fico Kaliňáka? Vnímám realitu a jsem připraven o věcech hovořit, naznačil

Na Slovensko míří evropská delegace kvůli vraždě novináře


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.