Objevují se machinace kolem vyšetřování Andreje Babiše

komentář

Objevují se machinace kolem vyšetřování Andreje Babiše 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Jak se žalobci zaplétají do vyšetřování dluhopisů Andreje Babiše? Jeden 29. září 2018 tvrdí, že se případ prověřuje. Jiný, že byl už 23. srpna 2018 zastaven. Kdo má pravdu? K čemu tyto machinace slouží?

Kolem vyšetřování vážných podezření z trestných činů spáchaných Andrejem Babišem a jeho společností Agrofert (toho času ve svěřenském fondu) se objevují vážná podezření z machinací na Městském státním zastupitelství v Praze a v Národní centrále proti organizovanému zločinu, které zmíněný případ dozorují a vyšetřují.

Server Českého rozhlasu iRozhlas.cz přinesl v pondělí zprávu, že bylo prověřování Agrofertu odloženo.

Podněty dostalo na stůl Okresní státní zastupitelství pro Prahu 4, které se věcí kvůli možnému porušení povinnosti při správě cizího majetku začalo zabývat už dříve. Důvodem bylo anonymní trestní oznámení podané loni v lednu, které celou aféru odstartovalo. „K takto vedené věci byla sloučena ke společnému řízení další trestní oznámení,“ uvedl mluvčí Aleš Cimbala z Městského státního zastupitelství v Praze na dotaz redakce, zda okresní žalobci prověřují i trestní oznámení ze strany Finanční správy.

Podněty ovšem nakonec vyšetřovatelé v srpnu odložili. „Ve věci nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by popsaným jednáním došlo ke spáchání trestného činu. Rozhodnutím policejního orgánu ze dne 23. srpna 2018 byla věc odložena, neboť nejde o podezření z trestného činu a není namístě věc vyřídit jinak,“ doplnil Cimbala pro iRozhlas.cz. Informace podává jménem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4.

To je přitom v přímém rozporu s tímto sdělením redakci Echo24.cz na základě zákona číslo 106 o svobodném přístupu k informacím z 29. září 2018 (viz úvodní foto). „U Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 se vede prověřování z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku dle § 220 odst. 1, 3 tr. zákoníku v souvislosti s vydáním korunových dluhopisů společnosti Agrofert, a. s., IČ: 26185610, se sídlem Pyšelská 2327, 149 00 Praha. Bližší informace k probíhajícímu prověřování nebudou sdělovány.“ Pod odpovědí je podepsána obvodní státní zástupkyně Blanka Valsamisová.

Tyto dva výše citované výroky jsou v přímém rozporu. Městské státní zastupitelství ústy svého mluvčího Aleše Cimbaly tvrdí, že prověřování dluhopisů Agrofertu bylo už 23. srpna odloženo, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 naopak ještě 29. září píše, že se případ prověřuje.

Zjevný rozpor v těchto dvou tvrzeních nejsou schopni žalobci vysvětlit. „Pokud je věc odložena, nejedná se o meritorní rozhodnutí. Může nadále probíhat prověřování,“ řekla pro Echo24.cz na přímý dotaz státní zástupkyně Vendula Skrášková. 

Přeloženo z právních termínů do srozumitelného jazyka. Podezření z trestných činů u dluhopisů Agrofertu stále pokračuje. Proč tedy Český rozhlas neinformují přímo státní zástupci z Prahy 4, ale mluvčí městského státního zastupitelství? „Městské státní zastupitelství zaštiťuje všechna obvodní státní zastupitelství. Je tady možnost, že když cokoliv potřebujeme sdělit, obrátíme se na tiskového mluvčího městského státního zastupitelství a ten informaci předá. To je úplně běžné,“ řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová. Ta obvodní státní zastupitelství vede. Vendula Skrášková je její podřízená a o případu ví nejvíc, protože ho přímo dozoruje.

Mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, který vytvořil svou zprávou pro Český rozhlas dojem, že je prověřování odloženo, neumí rozpor ve výrocích vysvětlit. „Věc dozorovala Praha 4 a podnět se vyšetřoval na základě anonymního trestního oznámení, které bylo podáno prvního března 2017. Už 23. srpna 2018 byla věc odložena rozhodnutím policejního orgánu,“ řekl pro Echo24.

Tím policejním orgánem, který dluhopisy prověřoval, je Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta ale nemůže případ odložit bez souhlasu dozorujícího státního zástupce. Tedy výše citované Venduly Skráškové. A ta tvrdí, že se dále prověřuje.

Případ si zasluhuje zvýšenou veřejnou pozornost. Novým ředitelem NCOZ se právě letos v srpnu stal po svém jmenovci Michalu Mazánkovi Jiří Mazánek. Ten případ dluhopisů do té doby přímo vyšetřoval. Právě on má dlouhodobé kontakty na Andreje Babiše.

U korunových dluhopisů Agrofertu by měla policie odpovědět především na dvě základní otázky.

Za prvé: Předložil Andrej Babiš doklad, že Agrofertu jako fyzická osoba skutečně za dluhopisy 1,5 miliardy korun zaplatil?

Veřejnosti nikdy tento doklad nepředložil. Ukázal jen podivný dopis z UniCredit Bank, který přímo žádnou platbu nedokládal. Získat dokument o převodu je přitom velmi snadné. Každá bankovní transakce má unikátní číslo. Platba by se také musela objevit v účetnictví Agrofertu. Panují vážné pochybnosti, zda na nákup dluhopisů měl Andrej Babiš dost osobních legálních příjmů. Tyto pochybnosti nikdy žádnými dokumenty o svých legálních příjmech nevyvrátil. Naopak je detailními daty o svých příjmech vyvolal.

Za druhé. Byla sazba 6 procent, za niž Babiš na dluhopisech svému Agrofertu půjčil, pro firmu výhodná? To je opět velmi snadné zjistit podle tehdejší situace Agrofertu. Za kolik si byl v té době schopný půjčit.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články