Jak rychlá je smrt? Zkáza buněk postupuje dva milimetry za hodinu, změřili vědci

Výzkum buněčné smrti

Jak rychlá je smrt? Zkáza buněk postupuje dva milimetry za hodinu, změřili vědciNOVÉ
Ilustrační foto. Foto:

PublicDomainPictures.net

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci z prestižní Stanfordovy univerzity zjistili, jak rychle přichází smrt. Tamní biologové James Ferrell a Xianrui Cheng měřili rychlost a způsob, jakými umírají buňky, tedy nejmenší stavební bloky všech živých organismů. Zjistili, že „infikace“ smrtí se v buňkách šíří jako domino – jedna nakazí druhou. Vědci mají za to, že porozumění procesu buněčné smrti známému jako apoptóza může přispět k léčbě rakovinových onemocnění.

Buňky v tělech všech živočichů v průběhu života přirozeně vznikají a zanikají. Jeden z druhů zániku buněk se nazývá apoptóza, což je přirozený proces, který přispívá k odstraňování poškozených buněk, čímž se tkáň udržuje ve zdravé rovnováze. Stanfordští vědci apoptózu studovali u vajíčka drápatky vodní (druh žáby) tak, že jednu buňku „infikovali smrtí“ a pomocí techniky fluorescenční spektroskopie sledovali, jak se bude chovat.

Zjistili, že apoptóza se šíří jako domino. „Tato práce je dalším příkladem toho, jak příroda využívá efekt vln – znovu a znovu. Je to opakující se téma v regulaci buněk. Vsadil bych se, že to brzy začneme vídat v učebnicích,“ řekl k chování buněk vedoucí výzkumu James Ferrell. A jak rychle tedy buňka umírá? Infikace postupovala rychlostí 0,03 milimetrů za minutu, tedy necelý milimetr za půl hodiny.

Biolog míní, že poznatky výzkumu mohou být užitečné pro boj s rakovinovými onemocněními. „Někdy naše buňky umírají, když to nechceme – řekněme, u neurodegenerativních onemocnění. A někdy naše buňky neumírají, když to naopak chceme – třeba u rakoviny. Pokud do toho máme být schopni zasáhnout, potřebujeme porozumět tomu, jak apoptóza funguje,“ uvedl Ferrell.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nový objev: vědci identifikovali křížence velryby a delfína, říkají mu velfín

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články