Walmart zažádal o patent na robovčely. Chce kompenzovat úbytek opylovačů

Robotizace hmyzí říše

Walmart zažádal o patent na robovčely. Chce kompenzovat úbytek opylovačůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Walmart vyrazil do boje proti úbytku včel. Největší maloobchodní řetězec na světě si na začátku března zažádal o patentování robotické včely, které by měly zastat práci svých živých protějšků. Dramatický úbytek včel a jiného hmyzu starajícího se o opylování rostlin se totiž negativně projevuje na snížené úrodě plodin.

Sever USAToday.com s odkazem na údaje u patentu píše, že se má jednat o malý bezpilotní dron, jenž by byl naprogramován tak, aby doletěl k rostlině, nabral pyl a ten následně odnesl na jinou rostlinu. Fakticky by tak simuloval proces opylování a tím přispěl ke zvýšení úrody. Součástí patentu je i druhý „doprovodný“ dron, jenž by kontroloval, zdali celá operace proběhla úspěšně. Americký patentový úřad zatím udělení ochranné známky pro vynález neschválil.

V Číně pyl nanáší štětcem

Úbytek opylovačů v současnosti představuje jednu z největších hrozeb v zemědělském sektoru. Zatímco plodinám jako rýže, pšenice nebo kukuřice stačí k přenesení pylu vítr, ovoce, ořechy a některé druhy zeleniny jsou na aktivitě hmyzu závislé.

S nedostatkem opylovačů se lidé potýkají porůznu. V některých zemích se sesbíraný pyl rozptyluje pomocí práškovacích letadel nebo sprejem. V Číně pak zemědělci samčí rostlinné buňky nanášejí na rostliny pomocí štětečků.

Nepřítelem je hlavně řepka

S nápadem na robotizaci včel poprvé přišli vědci z Harvardské univerzity. V roce 2017 malý „včelí“ dron představili i vědci z Japonska. Hlavními překážkami pro masovou aplikaci robotích včel jsou nízká efektivita a vysoká výrobní cena.

Příčinou poklesu počtu včel jsou podle odborníků především pesticidy, které zemědělci používají k hubení nechtěných rostlinných a živočišných škůdců. Při sběru pylu a nektaru však pesticidové chemikálie naberou i včely. Brzy poté zemřou v křečích. Obzvláště oblíbenou mají včely řepku olejku. I ji ale zemědělci pesticidy pravidelně ošetřují.

Čtěte také: Včely umírají v lánech řepky. Pěstitelé jim míchají smrtící koktejl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články