Svůj ke svým, politici komentují prezidentův projev na sjezdu KSČM

sjezd KSČM

Svůj ke svým, politici komentují prezidentův projev na sjezdu KSČMNOVÉ
Miloš Zeman na sjezdu KSČM Foto:

Foto: Jan Zatorský

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Na projev prezidenta Miloše Zemana zareagovala řada politiků. Mnohým z nich vadí pouhý fakt, že vůbec vystoupil na sjezdu kontroverzní strany, nebo že upřednostnil komunisty před mší za kardinála Berana. Komunisté naopak ocenili, že za nimi prezident přijel. U části z nich se ale jeho projev nesetkal se sympatiemi.

Zemanův oponent z druhého kola prezidentské volby Jiří Drahoš vidí v Zemanově projevu symboliku: „Ve stejnou dobu, kdy se na Hradě koná slavnostní mše za kardinála Berana, vystupuje prezident této země s pozdravem “soudružky a soudruzi” na sjezdu komunistů. Té strany, která Berana 16 let věznila a nakonec vyštvala do exilu. Větší symboliky netřeba.“

K prezidentově projevu se vyjádřil i další bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer: „M. Zeman se na sjezdu KSČM vyrovnával i s vlastní minulostí. Monopol moci prý vede k degradaci. Myslel tím i opoziční smlouvu?“

„Prezident porušil nepsané pravidlo. Osobně pomáhá komunistům, aby podpořili vládu. Nesouhlasím. Doba je příliš vážná na to, abychom je bez podmínek zvali k účasti na moci. Mají jiný úkol: provést pokání. Pěkně jedno po druhém,“ dodal.

Místopředseda TOP 09 Michal Kučera zase upozornil na spojitost Nymburka s asi nejslavnějšími odpůrci komunistů v 50. letech: Nymburk… nedaleko Nymburka bydlel gen. Mašín a jeho synové.. Josef a Ctirad.“

Podle europoslance Jaromíra Štětiny Zeman dodnes nepochopil, že se komunisté nedají reformovat: „Byl jsem stejně jako Zeman členem KSČ v době Pražského jara. Ale na rozdíl od Zemana jsem pochopil, ze komunisté se nedají reformovat. Poslouchal jsem dnešní Zemanův projev. Zeman to nepochopil dodnes.“

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová zvolila srovnání s únorem 1948: „I v roce 1948 komunisté museli za prezidentem na Hrad. V roce 2018 už to mají jednodušší, prezident jim přijde s radostí na sněm. Svůj ke svým. Smutný obraz roku, ve kterém si budeme připomínat sté výročí vzniku Československa.“

Kriticky se vyjádřil i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Člověk, který má jasné hodnotové postoje a nekřiví páteř, člověk který ve své minulosti komunistický režim kritizoval a dokonce mluvil o něm jako o režimu horším než fašismus, by nejel na sjezd dnešní KSČM a netlačil ji do vlády. Bohužel současný prezident to má nastaveno jinak.“

Například Jiří Dolejš však palcem nahoru chválil kritické části projevu: „Zeman: Únor 48 byl prohraný zločinnou praxí.“

„Míra rozkročení KSCM – jedni Zemanovi tleskali, druzi ho odmítli jako „programového antikomunistu,“ dodal Dolejš.

„Malý krok pro Zemana a velký krok pro komunisty,” okomentoval projev Pavel Kováčik. “Byl to typický Zemanův projev. Zásadnější jestli se mi líbil nebo ne je, že ten projev na sjezdu zazněl,” dodal komunistický poslanec.

Vojtěch Filip s některými částmi projevu nesouhlasil, přesto Zemanovu přítomnost ocenil. „To, že s některou částí jeho projevu nemusím souhlasit, neznamená, že neoceňuji to, že přijel na sjezd a poděkoval našim členům jako voličům, kteří se také zasloužili o to, že byl zvolen do funkce prezidenta,“ řekl novinářům Filip. Skutečnost, že má Zeman na určité historické etapy jiný názor než Filip, prý není překážkou pro jejich další komunikaci.

„Nebudu projev pana prezidenta nijak komentovat. Byl to podle mě jednostranně zaměřený projev,“ řekla bývalá poslankyně Marta Semelová.

Čtěte také: Komunisté mají stále větší podíl na moci, řekl Duka. Odpovědnost je na Zemanovi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články