„Je to protiústavní zásah.“ Advokátní komora varuje před novelou daňového řádu

Prolomení advokátní mlčenlivosti?

„Je to protiústavní zásah.“ Advokátní komora varuje před novelou daňového řáduNOVÉ
Ilustrační foto. Foto:

Shutterstock

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Česká advokátní komora (ČAK) se ohrazuje proti pozměňovacímu návrhu Pirátů u chystané novely daňového řádu, ve které by advokáti museli poskytovat informace o svých klientech. Tento týden by poslanci mohli novelu schválit. Minulý čtvrtek ji doporučil přijmout sněmovní rozpočtový výbor. Podle návrhu by advokáti museli vydat informace o svých klientech úředníkům, pokud budou mít podezření z daňového úniku vyššího než půl milionu korun. ČAK se rozhodla obrátit na poslance dopisem, ve kterém uvádí „hrubé znepokojení“ nad doporučením novely rozpočtovým výborem. Dopis podepsali jak členové představenstva ČAK, tak Notářská komora a Komora daňových poradců.

Česká advokátní komora se proti pozměňovacími návrhu už dříve ohrazovala. Účelem novely daňového řádu bylo zavést do českého práva novelizaci evropské směrnice DAC V, která má zajistit, aby správní orgány členských zemí byly schopny komunikovat mezi sebou. „Bazální problém je v tom, že ministerstvo financí mělo transponovat směrnici DAC V do našeho právního řádu. Ta se měla týkat výměny mezinárodních informací o daňových záležitostech. To se vůbec netýkalo advokacie,“ řekl dříve pro deník Echo24 místopředseda ČAK Tomáš Sokol.

Piráti pak podle Tomáše Sokola zkomplikovali návrh nápadem, že by se povinnost měla vztahovat na možné minulé i budoucí nesplnění daňové povinnosti. Předkladatel návrhu Jakub Michálek tak rozšířil povinnost poskytovat údaje i na profese advokátů, notářů, exekutorů nebo daňových poradců. Týkalo by se to daňových úniků nad půl milionu korun.

ČAK se nyní obrací na poslance dopisem, ve kterém vyjadřují hluboké znepokojení nad doporučením rozpočtového výboru. Podle advokátů by znamenalo rozšíření pravomocí „protiústavní zásah do zákonem stanovené advokátní mlčenlivosti“.

„Ústavní soud důrazně konstatoval, že zákonná povinnost mlčenlivosti svědčící advokátovi je povinností státem přikázanou, a tedy i obecně chráněnou. Povinnost mlčenlivosti advokáta je základním předpokladem pro poskytování právní pomoci,“ píše se v dopise. „Vůbec nepochybujeme, že případné přijetí pozměňovacího návrhu by mj. vedlo ke značnému posílení tzv. „šedé zóny právních služeb“, proti které spolu se státní správou bojujeme. Dovolujeme si tvrdit, že jsou v drtivé většině právě advokáti, kteří svou činností spoluzajišťují, aby jejich klienti jednali v intencích příslušných právních předpisů. Má-li kdokoliv poznatky o konkrétních pochybeních advokáta, je jeho povinností je konkrétně označit a oznámit,“ píše Česká advokátní komora.

„Co by to znamenalo pro advokáty? Znamenalo by to, že já si dám na dveře ceduli „nic neříkejte“, jinak to budu muset někomu říct, když mě o to někdo požádá. To znamená, že advokáti budou muset být nějak poučeni. Samozřejmě, že ten problém je v tom, že při tak sporné formulaci by to vyvolalo nejistotu, kde začíná a kde končí advokátní mlčenlivost,“ řekl pro Echo24 Tomáš Sokol.

Místopředseda České advokátní komory navíc kritizuje i samotné podání návrhu. „Kdyby se ten návrh zrodil z nějaké složité odborné analýzy nebo diskuze. Tohle je ale věc, kdy vám někdo mezi dveřmi řekne „jo a já mám ještě pozměňovací návrh“. Snad si poslanci uvědomí, že je možné diskutovat o nějakých omezeních o advokátní mlčenlivosti, ale měla by to být primárně odborná diskuze postavená na relevantních argumentech,“ řekl Tomáš Sokol.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Chtějí Piráti omezit mlčenlivost advokátů? Vylepím ceduli „nic neříkejte“, brání se Sokol

Advokáti bojkotují kontrolní hlášení. Vadí jim prolomení mlčenlivosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články