Belgie-Anglie 2:0. Belgičané mají bronz, táhl je kapitán Hazard

Belgie-Anglie 2:0. Belgičané mají bronz, táhl je kapitán HazardNOVÉ
Belgičtí fotbalisté slaví bronz na MS Foto:

1
  • Jan Hrdlička

Bronzové medaile na letošním mistrovství světa ve fotbale bere výběr Belgie. V zápase o třetí místo porazil v ruském Petrohradu reprezentaci Anglie. Belgičané byli po většinu zápasu lepší, jejich soupeři jim většinou viditelně nestačili. Nemalý podíl na vítězství 2:0 měl kapitán Eden Hazard, který asistoval u první trefy Meuniera a v závěru sám stvrdil výhru svého mužstva. Belgie slaví první výrazný úspěch na šampionátu po více než 30 letech.

Skóre otevřel už ve čtvrté minutě záložník Thomas Meunier, který se do sestavy vrátil po chvilkové odmlce. Rozběhnutý Hazard obdržel od Lukaka přesný pas na levé křídlo, utekl bránicím hráčům, načež při zemi nacentroval před branku, kde belgický záložník usměrnil míč za záda brankáře Pickforda. I v druhé brance měl prsty kapitán Hazard. Po brejku se držel na hranici ofsajdu, kam dostal přesnou přihrávku Kevina De Bruyneho, načež poslal míč přesnou střelou do levého dolního rohu.

První poločas se nesl v poměrně akčním duchu, těžili z něj však především reprezentanti Belgie. Působili aktivněji, přímočařeji. Angličanům scházela rychlost i nápad. Jedinou výraznější šanci si vybudovali ve 24. minutě, to měl však Harry Kane na kopačce vyrovnání. Sterling mu sklepl vysoký balón, kapitán ostrovanů však mířil těsně vedle Courtoisovy levé tyče. Hlavička Loftuse-Cheeka po centru Trippiera také belgickému gólmanovi příliš starostí nenadělala. To Rudí ďáblové odcházeli do kabin se zcela zaslouženým vedením. Ve 12. minutě zahrozil technickou střelou De Bruyne, těsně nad břevno mířil překvapivý míč, který z otočky vyslal Toby Alderweireld.

Anglie o půli střídala dva hráče

Anglický trenér Southgate byl s výkonem svých svěřenců viditelně nespokojen, proto o poločasové přestávce vystřídal hned dva hráče. Sterlinga vepředu nahradil Marcus Rashford, místo Danyho Rose nastoupil v záloze Jesse Lingard. Přesto měla v počátku poločasu více ze hry Belgie. Romel Lukaku se málem dostal do obrovské šance, když dostal výtečný pas mezi obránci, nebezpečí zažehnal včas vybíhající Pickford.

Přibližně od 60. minuty především po odchod Lukaka nicméně začali tlačit i Angličané. Střela Erica Diera se ještě neujala, pak však přišla největší šance červených. Následnému průniku téhož hráče na pravé straně a dokonce přehození zabránil až belgický obránce, který míč vykopával před brankovou čarou. Těsně okolo belgické brankové konstrukce svištělo i několik dalších pokusů.

Posledních deset minut ale patřilo opět Belgičanům. Nejprve předvedli krásný protiútok, kdy si přes celé hřiště předávali míč z jedné strany na druhou. Na jeho konci stála rána výstavní rána Meuniera. Angličany ve hře udržel jen zákrok jejich brankáře. Po brance Hazarda ze závěru zápasu belgičtí fotbalisté už jen drželi míč na svých kopačkách, kontrolovali hru a jejich protivníci působili dojmem, že jim chybí síla napadat.

Pro belgické fotbalisty znamená bronz největší úspěch na mistrovství od roku 1986, kdy skončili čtvrtí. Reprezentanti Albionu si na výraznější triumf ještě musí počkat. Jediný titul vyhráli na domácí půdě v roce 1966, od té doby se dokázali nejlépe umístit čtvrtí, a to na šampionátu v Itálii roku 1990.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.