Nová žena ve vedení: ČSSD uškodila i inkluze. S Babišem ještě nekončíme

Místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová

Nová žena ve vedení: ČSSD uškodila i inkluze. S Babišem ještě nekončímeROZHOVOR
Nová místopředsedkyně ČSSD a radní Vysočiny Jana Fialová. Foto:

Foto: Facebook/ČSSD

Domov

Tereza Vilímová

Cesta z krize sociální demokracie vede přes kraje a obce, myslí si nová místopředsedkyně strany a krajská radní z Vysočiny Jana Fialová. Podle ní staré vedení ČSSD neposlouchalo svoji členskou základnu. K mizernému výsledku ve sněmovních volbách přispěly i uspěchané reformy, například inkluze. Jednání o vládě s šéfem hnutím ANO nepovažuje za definitivně uzavřené. „Ještě není všem dnům konec. Rozhodující bude schůzka s prezidentem,“ říká Jana Fialová v rozhovoru pro Echo24.

Co se budete ve vedení strany snažit dělat, aby se podařilo ČSSD dostat z těch současných 7 procent na 20 či 30 procent?

Je to obrovský úkol a já nevím, jestli je vůbec splnitelný v nějakém rozumném časovém horizontu. Já to vidím tak, že je potřeba se vrátit do regionů, je potřeba naslouchat členské základně, protože bez nich bychom vůbec neexistovali. A vzhledem k tomu, jak jsem zmínila v tom svém projevu, jsem člověk, který si to prošel od těch spodních pater. Proto vím, že je potřeba naslouchat i starostům malých obcí, starostům měst. Čekají nás komunální volby. Je potřeba jezdit ven, nebýt jen v Praze a poslouchat a hledat možná řešení, abychom se dostali na lepší číslo, než je těch 7 procent. A nepodporovat a neuvádět do života nepřipravené reformy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

To tedy byly podle vás ty zásadní chyby předchozího vedení? Například inkluze…

Já myslím, že reforma společného vzdělávání nebyla úplně dotažená do konce a pustila se do života. Mělo se to odpilotovat, měl se tomu dát čas a poslouchat kraje, které k tomu měly spoustu připomínek. To se nestalo a bohužel si myslím, že to přispělo tomu, že jsme skončili na těch 7 procentech.

Jak vy jste se stavěla ke vstupu, či nevstupu ČSSD do vlády? Byla jste pro?

Obě varianty – s Andrejem Babišem i bez něj – nejsou úplně ideální. Ale v tu chvíli, když se hovořilo o tom, že budeme vyjednávat a že budeme chtít ty dva silové resorty, vnitro a finance, tak jsem byla pro. Když ve čtvrtek ta jednání nedopadla, tak jsem ráda, že předseda s místopředsedou ukončili vyjednávání. Ale myslím si, že není ještě všem dnům konec. 

Za jakých podmínek by ČSSD vyjednávání obnovila?

Musel by nabídnout jeden z těch dvou (resortů – pozn. red.). Myslím, že bude taky rozhodující schůzka s panem prezidentem.

Nemáte obavy, že nejít do vlády je horší varianta než v ní sedět? Protože Andrej Babiš je šikovný rétor a mohl by to obrátit proti vám ve stylu „ já jsem jim vyhověl, ale nebyla s nimi řeč, kvůli nim není vláda“. 

Samozřejmě, že to použije. On je výborný marketér. Já v tuto chvíli to nedokážu posoudit. Ale ano, hlavou mi běží ta skýva suchá, neposolená, jak zmínil pan prezident (výrok prezidenta směrem k opozici – pozn. red.)

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Foldyna: Čekáme na nabídky v druhém kole. Prezident přijde s řešením

Noví lidé ve vedení ČSSD: Netolický, Foldyna a Fialová

Sjezd ČSSD: „Babiš z nás dělal malé děti.“ Do vedení míří Foldyna i Netolický