Pomohou bezdomovcům QR kódy na kartičce? Lidé mohou mobilem zjistit jejich příběh

Bezhotovostní platba

Pomohou bezdomovcům QR kódy na kartičce? Lidé mohou mobilem zjistit jejich příběhNOVÉ
Nový projekt na pomoc bezdomovcům Foto:

Foto: Printscreen z videa na BBC

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Naskenovat do mobilu kód, zjistit životní příběh a rovnou poslat peníze na účet. Absolvent univerzity v Oxfordu Alex McCallion spustil nový projekt, kdy mohou lidé bezdomovcům na ulicích v Oxfordu posílat bezhotovostní příspěvky, informuje BBC.

Za projektem Create Change stojí lidé z Oxfordské univerzity. Podle jeho zakladatele Alexe McCalliona míří na lidi, kteří u sebe nemají drobné, ale stejně by rádi bezdomovcům pomohli. „Lidé se kromě toho, že čím dál tím méně u sebe nosí hotovost, bojí, na co jejich peníze půjdou,“ uvedl McCallion v rozhovoru pro BBC.

V rámci projektu dostali bezdomovci, kteří souhlasili, kartičku s QR kódem, který je obdobný těm, jež jsou například na online vstupenkách. Poté se uživateli v mobilní aplikaci objeví informace o bezdomovci, jako například proč se ocitl na ulici nebo co byla jeho předchozí práce. Následně je možné rovnou z mobilu poslat peníze. Účet, na který příspěvky chodí, spravuje pracovník, který má za úkol dohlížet na využití peněz. Kam částka míří, je vidět i v aplikaci, jde třeba o zařízení dokladů.

Člen britského parlamentu Neil Coyle vidí v nové aplikaci možnost, jak se mohou bezdomovci dočkat pomoci. „Takový zásah by neměl být nutný, ale když vláda ignoruje rozsah problému, tak se jakékoliv dary navíc lidem bez domova hodí,“ cituje Coyla The Telegraph. Nicméně dodal, že aplikace nepomáhá řešit širší problémy jako nedostatek programů na odvykání drog a alkoholu, nebo dostupnější bydlení.

Systém skenování kódu může připomínat nakupování věcí v supermarketu. „To nevadí, pokud dostanete to, co chcete, tak je to dobrý nápad,“ reagovala pro BBC žena bez domova na dotaz, zda si nepřipadá s kódem jako objekt.

Zakladatel projektu Alex McCallion v příspěvku na svém blogu napsal, že se systém zatím zkouší pouze v Oxfordu, jeho ambicí je ale rozšířit ho v dalších městech Spojeného království. Dodal, že peníze na vytvoření aplikace vybral prostřednictvím crowdfundigové platformy, kde mu podle jeho slov přispělo přes 150 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Žena popíjela s bezdomovci. Měla čtyři promile, její dcera žebrala

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články