Strakonické hnutí má šanci u Ústavního soudu. Volby by se pak nemusely opakovat

Zrušené volby

Strakonické hnutí má šanci u Ústavního soudu. Volby by se pak nemusely opakovatNOVÉ 1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Současné vedení Strakonic má stále naději, že se výsledky říjnových voleb nebudou měnit. Šanci by hnutí Strakonická Veřejnost mělo ve chvíli, pokud by podalo ústavní žalobu. Hnutí získalo v posledních volbách 51,1 procenta hlasů a v zastupitelstvu města získalo nadpoloviční většinu. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský však podal na volby stížnost a volby se podle soudu mají opakovat.

Vítězné hnutí Strakonická Veřejnost se po říjnových volbách dlouho neradovalo. Může za to rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, které zneplatnilo výsledky obecních voleb. Důvodem prý mělo být, že bylo hnutí zvýhodněno v radničním zpravodaji, na výlepových plochách či na sloupech lamp. Strakonická Veřejnost, která vedla město v předchozím volebním období, však podobné argumenty odmítá.

Podle experta na volební právo Marka Antoše je podstatné, zda bylo vidět pouze hnutí, nebo i ostatní strany. „Pokud to je tak, že veřejná moc tímto způsobem za veřejné prostředky dělala kampaň pouze ve prospěch jedné z těch stran, tak je to nepochybně závažná závada. Nepochybně takové volby nejsou svobodné a když nejsou volby svobodné, tak je soud musí zrušit,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Město tak nyní čeká na březen, kdy se volby budou muset opakovat. Rozhodnutí soudu navíc přináší velké omezení, kdy budou Strakonice v příštím roce hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Důvodem je, že zastupitelstvo není ustanoveno. Město tak nemůže schválit ani návrh střednědobého výhledu na roky 2020 a 2021.

Podle právníka Antoše je však možné, že se nové volby nemusejí vůbec uskutečnit. To by se stalo v případě, že by hnutí podalo ústavní žalobu, která by následně uspěla. „Ústavní stížnost samozřejmě kandidující subjekt podat může. Tvrdí, že zrušením voleb bylo zasaženo do jejich práv. Pokud by došlo k následnému schválení ze strany Ústavního soudu, který by rozhodnutí soudu mohl zrušit, tak by volby platily a nekonaly se náhradní. Předpokládám, že pokud stížnost podají rychle, tak by i soud se jí zabýval tak, aby to stihl před březnovým termínem. Mají na to šedesát dní,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Starosta Strakonic a lídr hnutí Strakonická veřejnost Břetislav Hrdlička už dříve řekl, že podání ústavní stížnosti zvažuje. Na dotaz redakce Echo24, zda ji už hnutí podalo, dosud Hrdlička neodpověděl.

Stížnost na výsledek voleb podal kandidát do zastupitelstva Karel Janský, který starostu kritizuje dlouhodobě. Hrdlička však jakékoliv pochybení odmítá. „Kampaně stran byly naprosto masivní, jezdila tady polepená auta, byly tady billboardy, bannery,“ řekl Hrdlička.

Dodal, že lidé se ho ptají, zda budou demonstrace nebo petice na podporu hnutí. „Volají, že nejsou žádní ňoumové, že se rozhodli tak, jak chtěli, a proč je někdo podceňuje, že by chodili k volbám se zavřenýma očima nebo dokonce pod nátlakem. Proč to soud dělá, když nás chtěli a ještě to vyjádřili takovou převahou,“ řekl dříve Hrdlička a poukazuje tím na zisk 51,1 % voličů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Strakonické volby jsou neplatné, vítězné hnutí bylo podle soudu zvýhodněno

Soud pozastavil sedm stran. I hnutí starosty Strakonic

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články