Vítězná levice. Prosadila ránu zaměstnavatelům, proplácení nemocenské

Zrušení karenční doby

Vítězná levice. Prosadila ránu zaměstnavatelům, proplácení nemocenskéNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM pokračuje v naplňování levicové politiky. Ačkoli se premiér Andrej Babiš (ANO) při vstupu do politiky tvářil jako zástupce pravicových voličů, jeho vláda včera přehlasovala veto Senátu a prosadila další ránu podnikatelům. Zrušila karenční dobu a zavedla proplácení prvních tří dnů nemocenské zaměstnavateli. Bojovala o to ČSSD, která zrušením karenční doby podmínila svou účast ve vládě. Proti hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a STAN. Zrušení karenční doby bude firmy stát pět miliard korun, upozornil Svaz průmyslu a dopravy ČR. 

Karenční dobu v minulosti zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

Zaměstnanci budou nyní nově dostávat od července náhradu mzdy opět i v prvních třech dnech nemoci. Budou pobírat v prvních třech dnech 60 procent vyměřovacího základu, náklady budou hradit zaměstnavatelé. Zaměstnavatelům se na druhou stranu sníží o 0,2 procentního bodu odvody, což představuje zhruba 3,5 miliardy korun. Zrušení karenční doby bylo jedním z hlavních požadavků sociální demokracie při vyjednání s hnutím ANO o koaličním kabinetu, který v dolní komoře tolerují komunisté.

Sněmovna tak přehlasovala Senát, který zrušení karenční doby vetoval. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zastánci proplácení prvních dnů nemoci poukazují na to, že karenční doba je trestání pracujících lidí za nemoc a hazardem se zdravím. Kritici naopak mluví o zrušení karence jako o populistickém kroku, který neúměrně zatíží podnikatele. Nemocenská se začne zneužívat, myslí si ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. „Zrušila se karenční doba, která v ČR fungovala a snížila nemocnost na úroveň obvyklou v okolních státech. Považuji to za chybu. Obávám se, že se nemocenská opět začne zneužívat. Není to možná populární názor, ale odpovědný politik se řídí rozumem, nikoliv pouze průzkumy,“ uvedl v úterý Skopeček.

Jde o další z řady kroků naplňujících definici levicové politiky. Zrušení karenční doby přichází poté, co vláda zvýšila minimální mzdu, rodičovský příspěvek, zavedla 75procentní slevu na jízdném pro studenty a seniory a jedná o hrazení školních obědů dětem z chudých rodin.

Zrušení karenční doby bude firmy stát pět miliard korun

Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou zaměstnavatelé z rozhodnutí poslanců zrušit karenční dobu zklamaní. „Podle statistik ministerstva práce se zvýší počet pracovních neschopností o dvě až tři procenta ročně. Celkové náklady se kvůli tomu firmám zvýší odhadem o osm miliard korun,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

„Jedná se o dodatečné náklady za přesčasy nebo brigádníky, které nahradí chybějící zaměstnance. Podniky přitom zároveň vyplácí zaměstnancům v pracovní neschopnosti náhradu ve výši 60 procent mzdy. Kvůli předpokládanému zvýšení počtu pracovních neschopností budou i tyto náklady celkově vyšší. Díky schválenému snížení pojistného o 0,2 procenta ušetří přibližně tři miliardy korun, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Zrušením karenční doby tedy firmám vzrostou náklady přibližně o pět miliard korun ročně. Je to pro dnešní situaci firem, kdy bojují s nedostatkem pracovníků velmi nešťastné řešení,” dodala Veličková.

Některé firmy mohou nyní změnit své nastavené benefity. „Může se tak stát, že zruší sickdays nebo pátý týden dovolené a další benefity. Omezí se i prostor pro zvyšování mezd pro ty co pracují, na což doplatí všichni zaměstnanci,“ upozornila Veličková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Levice prosadila zrušení karenční doby. Zaměstnancům se budou proplácet opět první tři dny nemoci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články