Všechno zadarmo? Maláčová by hradila obědy i alimenty za neplatiče, přidat chce i strážníkům

Vláda rozdává

Všechno zadarmo? Maláčová by hradila obědy i alimenty za neplatiče, přidat chce i strážníkůmNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Přidávání na všech frontách. Tak by se dala nazvat politika ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Poté, co navrhla hradit školní obědy všem dětem a státní úhradu alimentů za neplatiče, bude se její úřad zabývat možností přidat peníze městským strážníkům. A to pomocí zvýšení rizikového příplatku.

Že je potřeba navýšit rizikový příplatek městských strážníků stejně jako policistům či hasičům, upozornila pražská radní Hana Marvanová (STAN/Spojené síly) a ministryně práce Jana Maláčová souhlasí.

„Řešení rizikového příplatku pro strážníky obecní policie je v současné době zcela opodstatněné a ministerstvo práce a sociálních věcí se jím bude zabývat. Souhlasím s tím, že spravedlivé odměňování by mohlo zvýšit atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ uvedla pro Echo24 Maláčová.

Podle Marvanové je práce strážníka obecní policie a policisty obdobně náročná a obdobně riziková. „Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování a zároveň snižuje atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ uvedla Marvanová.

O kolik by se měl rizikový příplatek zvýšit, nechává Marvanová na rozhodnutí ministerstva. Mělo by se to ale podobat navýšení u příslušníků bezpečnostních sborů, tedy policistů, hasičů, celníků či Vězeňské služby. Těm se zvýšily příplatky z šesti tisíc na 10, a to změnou zákona od Nového roku.

Maláčová navrhuje i zvýšení životního minima. To ale vláda zamítla.

Prorodinný balíček se čtyřmi opatřeními

Vláda by měla na jaře dostat návrh balíčku opatření na podporu rodin. Obsahovat bude úpravu zvýšení rodičovské, financování dětských skupin, sdílených pracovních míst a zálohovaného výživného, uvedla ministryně Jana Maláčová. Původně chtěla čtveřici norem kabinetu předat už v lednu, přípravy se ale mírně opozdí. Podobu zálohovaného výživného, které by dětem neplatičů poskytl stát, by měly ještě projednat špičky koaličních stran. Mají dvě verze návrhu.

„Rozhodla jsem se zákony spojit do jednoho balíčku, aby se jednalo o ucelený návrh ve všech oblastech, které v podpoře rodin nejvíc chybí,“ uvedla Maláčová. Podle ní mají chystané normy zlepšit situaci rodin s malými dětmi, samoživitelek a samoživitelů a jejich potomků i těch, kteří chtějí slaďovat rodinu s prací.

Na zákonu o zálohovaném výživném spolupracují resorty práce a spravedlnosti. Koaliční strany se už dřív dohodly na tom, že by se norma měla zaměřit nejen na finanční pomoc rodičům, jimž partner či partnerka neplatí alimenty na děti, ale i na zlepšení vymáhání.

Ministryně řekla, že jsou teď na stole dvě verze. Podle první by pomoc od státu dostali samoživitelé a samoživitelky s příjmem pod 2,7násobek životního minima poté, co by podali návrh na exekuci na neplatiče. Udělat by to mohli po dvou měsících, co jim nepřišlo výživné. Podle druhé verze by pomoc mohly získat všechny domácnosti a posílilo by se vymáhání, popsala stručně Maláčová. Řekla, že preferuje druhý model. O výsledné podobě by měla ještě jednat koaliční rada. Termín zatím není stanoven, dodala ministryně Maláčová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články