Muslime, vyber si! Smrt rukou křesťanů, nebo živoření v táboře

Muslimové v ohrožení

Muslime, vyber si! Smrt rukou křesťanů, nebo živoření v tábořeNOVÉ
Snímek z tábora na západě Středoafrické republiky. Foto: Foto: PrintScreen z YouTube/HumanRightsWatch
1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Chci jen jednu věc – auto, které mě dostane pryč,“ říká čtrnáctiletá dívka Halima Ousmanová. Žije v jednom z táborů na západě Středoafrické republiky v otřesných podmínkách společně se stovkami dalších muslimů. Venku jim hrozí smrtí křesťanské milice a uvnitř strádají nedostatkem jídla a nemocemi. O jejich situaci zveřejnila zprávu lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Mladá muslimka přišla o otce, kterého zabili bojovníci z křesťanských milic anti-balaka. „Nejdřív otci pořezali mačetou nohy. Pak ho podřízli,“ vypráví dívka na videu, které je součástí zprávy HRW z pondělí 22. prosince. „Strýc se jim snažil utéct, ale chytili ho u řeky. Bili ho přes hlavu, dokud nezemřel,“ pokračuje dívka. Zůstaly tak s matkou a sestrou samy a nyní žijí v uprchlickém táboře ve městě Carnot. Jejich příbuzným se podařilo uprchnout do sousedního Kamerunu, kam by se ženy také chtěly vydat.

Podle výzkumu organizace HRW, který prováděla v táborech začátkem prosince, se o odchod snaží celkem 1750 muslimů. Jejich cílem je nejčastěji Kongo, Kamerun nebo Čad. Jenomže jim v tom brání nejen příslušníci mise OSN, ale i vláda Středoafrické republiky. „Mírotvorci z Organizace spojených národů by neměli hrát roli ve vládní politice, která porušuje práva muslimů na bezpečí a odsuzuje je k životu v otřesných podmínkách v táborech,“ uvedl Lewis Mudge z HRW.

Čtěte také: Zákaz SMS má ve Středoafrické republice pomoci obnovit mír v zemi

Tito muslimové tak podle něj mají jen dvojí volbu. Buď odejdou a vystaví se tak riziku útoku milic anti-balaka, nebo zemřou na místě hladem a nemocemi. Právě nedostatek potravy a zdravotní problémy jsou dva hlavní problémy, kvůli kterým v táborech lidé umírají. Ohroženy jsou zejména malé děti.

Podle Human Rights Watch propukla nová vlna násilností mezi příslušníky křesťanských milic anti-balaka a členy převážně muslimské organizace Séléka na konci minulého týdne a jenom během pondělí bylo zabito nejméně dvacet lidí a desítky z nich utrpěly zranění.

Současný konflikt sahá až do roku 2013, kdy Séléka provedla v březnu v zemi převrat. Novým prezidentem se prohlásil Michel Djotodia, který se tak stal vůbec prvním muslimským prezidentem Středoafrické republiky. Kvůli tlaku mezinárodního společenství ale rezignoval v lednu 2014. Milice anti-balaka pak začaly podnikat útoky proti všem muslimům v zemi.

Čtěte také: Bylo jí 26 let. Fotografku zastřelili ve Střední Africe

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08