Passer, Kasl, Jančík... Ambice byly velké, ale Pražané řekli ANO
Pražští poražení
Mnohamilionová kampaň, smršť nápadů nebo prvoplánová hesla. Voliči v Praze ukázali, že taková výbava na cestu na magistrát nestačí a mohutně volili kandidátku ANO. Neuspěl lídr hnutí Pro Prahu Zbyněk Passer, jehož tříbarevné srdce bylo vidět po celém městě. Návratu do zastupitelstva se ale nedočkal ani bývalý primátor Jan Kasl, natož někdejší radní Jiří Janeček nebo dokonce bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík.
Pražané si z nových hnutí zapamatovali nejvíce hnutí Pro Prahu a jeho kampaň se „srdíčky“ vítězí nad ostatními s velkou převahou. I takové zprávy zveřejňovaly výzkumné agentury ještě dva týdny před volbami. Výsledek přitom vypadal věrohodně. Inzerce v metru a na billboardech, ale také podpora řady místních akcí byla v hlavním městě k nepřehlédnutí. Lídr kandidátky a starosta Koloděj Zbyněk Passer ji ale nedovedl přetavit ve volební zisk.
Čtěte také: Scénář pro Prahu. Sestaví radu ANO, ČSSD a Trojkoalice?
Hnutí Pro Prahu vrhlo do kampaně v metropoli velké peníze. Zbyněk Passer uváděl, že to může být až 13 milionů korun, ve kterých byly i dva tři miliony zapůjčené od bratra, developera Radima Passera. Průzkumy dávaly kolodějskému starostovi naději, že by to nemusela být vůbec marná investice. Hnutí se v řadě z nich blížilo pětiprocentní hranici pro vstup na magistrát. V reálném volebním boji ale pak nasbíralo jen 2,4 procenta hlasů.
Passer sám si uvědomoval jeden problém. Kampaň zaměřená na srdce ve stylu mapy metra a slogany o bojovkách na táborech nebo stříkačkách pro hasiče lidi zaujaly. Ale ne každý v tom rozeznal volební kampaň. A kdo už v tom politiku našel, ne vždycky si uvědomil, že bude mít při volbách na kandidátce hnutí, které se k těmto heslům hlásí. Zatímco přes léto byla Passerova kampaň bezkonkurenční, během září ji zastínili konkurenti. Do toho se přidala ještě tahanice o název „Pro Prahu“ s bývalou souputnicí Jany Bobošíkové. Jana Volfová se prosadila na volební plachtu se shodným jménem.
Demokraté Jana Kasla měli rozpočet na kampaň výrazně skromnější a začínali s ní později než Passer. Ve finálním součtu dopadli ale o trochu lépe. Nasbírali 2,47 procenta hlasů. Bývalý primátor za ODS, který řídil Prahu v letech 1998 až 2002, čekal však lepší čísla.
Kasl měl solidní startovací pozici. Už začátkem roku s jeho jménem přišel vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš. V tu dobu to vypadalo, že kandidátku ANO v Praze povede právě exprimátor. Díky spojení s Babišem a jeho hnutím si proto Kasl nemohl stěžovat mediálního zájmu, které ještě živily spory s pražskou předsedkyní hnutí Radmilou Kleslovou. Až přišel konec května a pokyn vedení ANO, že do boje o magistrát za ně nezasáhne ani Kasl, ani Kleslová.
Čtěte také: Triumf ANO dovršila Kleslová, minulost rozvědčice nevadí
Bývalý primátor se nejdřív stáhl a tvrdil, že když neuspěl u Babiše, sám se do voleb pouštět nebude. Původně přitom měli o jeho kandidaturu zájem i Starostové a nezávislí, hlavně nynější europoslanec Stanislav Polčák. Starostové se ale během jara dohodli na společné kandidatuře se zelenými a lidovci a dopsat Kasla na trojstranně dohodnutou kandidátku už dost dobře nešlo. Kasl nakonec v létě přišel s vlastním projektem, 65 Demokraty Jana Kasla. Ani některé zajímavá jména, ani arzenál řešení pro rozličné pražské problémy mu už ale k úspěchu nestačily.
Passer a Kasl sice neuspěli, ale každý z nich získal přes půl milionu hlasů. Vyloženě propadákem proti skončily ambice bývalého radního Jiřího Janečka. Bývalý občanský demokrat zkusil jít proti proudu. Kde jiní lákali voliče na regulaci hazardu a rušení heren, Janeček prohlašoval: „Stop nulové toleranci hazardu.“ A vysvětloval, že mít tu a tam nějakou hernu, na kterou je vidět, je lepší než černé hraní někde jinde. Vysvědčení od voličů? Občanská konzervativní strana získala 0,14 procenta hlasů.
A podobně dopadli i další „konzervativci“. Konzervativní aliance 2014 si připsala 0,16 procenta hlasů. Voličům přitom nabízela jména, o kterých bylo v minulosti hodně slyšet. Bývalý dlouholetý starosta Prahy 1 za ODS Jan Bürgermeister byl lídrem kandidátky, na třetím místě se pak o politický comeback pokoušel někdejší dlouholetý starosta Prahy 5 Milan Jančík. Voliče ale nezaujali.
Výrazných politiků minulosti, kteří se zkoušeli vrátit na výsluní, bylo samozřejmě víc. Mezi nimi třeba Michal Babák, dříve výrazná postava Věcí veřejných, nyní lídr Republiky pro Prahu. „Čaroděj“ VV a je tým získali ale jen 0,09 procenta hlasů. Což je ale pořád o polovinu víc, než nasbíral LEV 21. Projekt, který bývalý premiér Jiří Paroubek založil po rozkmotření s ČSSD, získal 0,06 procenta hlasů.