Poslanci chtějí přikrýt podvodníky s eurofondy
Stačí projevená lítost?
Rozkrádali, manipulovali nebo se jen spletli. Policie ani soudů se teď ale možná nebudou muset bát. Poslanci chtějí podvodníkům s penězi z Evropské unie nabídnout možnost, aby se vyhnuli trestnímu řízení. V novele, za kterou stojí i exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), navrhují zařadit dotační podvody mezi ty prohřešky, které se dají smazat projevením účinné lítosti.
„Vyšetřování takovéto trestné činnosti je strašně složité. Případní pachatelé nemají vůbec žádný důvod se k ní doznávat,“ řekl serveru ECHO24.cz exministr Blažek. Zároveň nastínil, jaký by podle něj mohla mít novinka přínos. „Tento způsob může vést k tomu, že pachatelé budou více spolupracovat, budou-li mít možnost se 'vyvinit', pokud uhradí vzniklou škodu,“ uvedl.
Kromě bývalého ministra z ODS je pod návrhem podepsaný sociální demokrat František Adámek, poslanci Úsvitu přímé demokracie Petr Adam a Marek Černoch, zástupce ANO Stanislav Berkovec a komunista Zdeněk Ondráček.
Čtěte také: Kalousek se za 'fízla' neomluví. Může ho to stát 55 900 Kč
Předkladatelům jde o stručnou úpravu trestního zákoníku. Do paragrafu, který vypočítává trestné činy s možností projevení účinné lítosti, chtějí nově zařadit i dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie.
„Účinná lítost je institut, který se hodí spíš na trestné činy nedbalostního ublížení na zdraví. A ne na podvody, nevyjímaje podvody týkající se Evropské unie.“
Neznamená to přitom, že by podvodníci získali beztrestnost výměnou za svěšenou hlavu a případné slzy. „Samozřejmě, že by museli zaplatit veškerou škodu, kterou případným trestním jednáním způsobili. A nic nebrání tomu, aby bylo určeno, že musí zaplatit další sumu například na obecně prospěšné účely. Případně ještě další podmínky. To už je na rozpravu ve sněmovně,“ zmínil Blažek.
Navržená cesta k očištění dotačních hříšníků se ale nelíbí například poslanci ČSSD Janu Chvojkovi. „Sám bych návrh nepodpořil. Účinná lítost je institut, který se hodí spíš na trestné činy nedbalostního ublížení na zdraví. A ne na podvody, nevyjímaje podvody týkající se Evropské unie,“ uvedl pro ECHO24.cz. Navíc připomněl, že obdobný návrh se objevil už letos na jaře při projednávání dalších změn v trestním zákonu. A tehdy mezi poslanci podporu nenašel.
Pokud se někdo přihlásí k chybě, je to podle stávajících pravidel automatickým přiznáním viny. Pachatelé jsou tak v situaci, kdy nemají co ztratit.
Na podvody s eurofondy stejně jako na krácení daní
Předkladatelé novely ale argumentují například tím, že mezi trestné činy umožňují projevení účinné lítosti už nyní patří třeba krácení daní. Neoprávněné čerpání prostředků z Evropské unie staví na stejnou úroveň a navíc připomínají, že změna by pomohla vyřešit i účetní chyby.
„Dnes je situace taková, že i když například příjemce dotace ve výši šesti milionů korun špatně vyúčtuje 200 tisíc, nemá možnost chyby opravit, nebo i část neoprávněně čerpané dotace vrátit aniž by se vystavoval riziku trestního stíhání,“ zmiňuje důvodová zpráva. Pokud se někdo přihlásí k chybě, je to podle stávajících pravidel automatickým přiznáním viny. Pachatelé jsou tak v situaci, kdy nemají co ztratit. A soudí se, co to jde.
„Riziko v současné době spočívá v možnosti takzvaně ‚na zakázku‘ zahájit trestní stíhání podnikatele nebo veřejného funkcionáře.“
Autoři návrhu proto věří, že kdyby měl příjemce dotace možnost vyhnout se trestnímu stíhání, dobrovolně uznat chybu a vrátil neoprávněně čerpané dotace, znamenalo by to úsporu pro stát. „Ušetřil by obrovské výdaje a mnohem rychleji by se mu vracely peníze z neoprávněně čerpaných dotací. Tyto vrácené peníze by pak mohl znovu investovat do rozvoje ekonomiky, “ tvrdí.
Na závěr pak přicházejí předkladatelé i s výhodou protikorupční. Podle nich změna sníží riziko korupce v řadách orgánů činných v trestním řízení. „Toto riziko v současné době spočívá v možnosti takzvaně 'na zakázku' zahájit trestní stíhání podnikatele nebo veřejného funkcionáře. Takové trestní stíhání, i když je později zastaveno jako nedůvodné, má značně devastující vliv na pracovní i osobní výkony kriminalizované osoby,“ stojí v důvodové zprávě.
Účinná lítost u dotačních podvodů? Záměr čelí kritice
Poslance Chvojku si ani taková argumentace nezískala. „Podvod v takto závažných finančních otázkách je deliktem, který by neměl být odpouštěn tím, že pachatel projeví účinnou lítost,“ zdůraznil.
Poslaneckým návrhem se nyní bude zabývat vláda. Bez ohledu na její názor se pak vrátí k posouzení zákonodárcům do sněmovny. Pokud se nakonec dostane do Sbírky zákonů, vstoupí do praxe hned v následujícím měsíci po svém vyhlášení.