1

Věci veřejné nestačily. Hrdlička chce založit novou stranu

, NOVÉ

Pražský podnikatel a bývalý vlivný člen ODS Tomáš Hrdlička, jenž bývá řazen k takzvaným kmotrům, se rozhodl založit novou pravicovou politickou stranu. Napsal to tabletový týdeník Dotyk. V založení strany prý Hrdlička vidí jedinou možnost, jak rehabilitovat svoje jméno. V rozhovoru pro Český rozhlas (ČRo) pak ve čtvrtek řekl, že se podílel na založení strany Věci veřejné (VV). 

„Už v 90. letech jsem si říkal, že nechci být někdo, kdo něco řídí z nějakého pološera či šera. I proto jsem vstoupil do ODS, usiloval jsem o volené funkce v rámci této strany, tři volební období jsem zastával volené funkce v rámci zastupitelstva Prahy 10. Ale jak se zdá, ani to nestačí, abyste u nás nedostával pejorativní nálepky,“ řekl týdeníku Hrdlička. 

Hrdlička podle Dotyku zatím netuší, jak se bude strana jmenovat. Podle týdeníku ale naznačil, že je ochoten ustoupit od svých podnikatelských aktivit, byť prý „nemůže žít jenom z vody“. 

ČRo Hrdlička řekl, že se spolupodílel na vzniku někdejší parlamentní strany Věci veřejné. Její vznik prý s někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou domlouval už na jejich první schůzce v roce 2006. Do strany údajně přivedl tehdejšího zastupitele Prahy 10 a následně ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Hrdlička ale odmítl tvrzení, že VV spolufinancoval. Podle bývalého poslance Jaroslava Škárky (tehdy VV) do strany investoval 200 milionů. Nedal jsem do toho ani korunu, řekl Hrdlička ČRo. 

Vedení ODS vyloučilo Hrdličku před dvěma lety navzdory protestům jeho tehdejší domovské organizace v Praze 10. Vyhovělo tehdejšímu předsedovi pražských občanských demokratů a nynějšímu poslanci Bohuslavu Svobodovi, podle kterého Hrdlička ODS dlouhodobě poškozoval. Občanští demokraté poukazovali na některá jeho mediální vyjádření. Tehdejší úřadující předseda ODS Martin Kuba ale připustil, že hledat věcnou podstatu pro vyloučení Hrdličky by bylo složité. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.