Coby kdyby: Zelení a Piráti mají europoslance, ČSSD propadla

Volby bez 5 % klauzule

Coby kdyby: Zelení a Piráti mají europoslance, ČSSD propadlaPOROVNEJTE ROZDÍL
Graf znázorňující rozdělení mandátů v evropských volbách bez pětiprocentního omezení uzavírací klauzulí. Porovnejte rozdíly. Foto: ECHO24.cz
2
Domov
Sdílet:

Už tři strany se stihly vyslovit pro zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule pro volby do Evropského parlamentu. Po neúspěšných zelených a Pirátech, kteří chtějí hranici napadnout u Ústavního soudu, jsou pro zrušení i Svobodní. Jak by dopadly víkendové volby, kdyby žádná uzavírací klauzule pro zisk mandátu nebyla? Server ECHO24.cz přináší přesný propočet. Porovnejte rozdíly.

„Uzavírací klauzule při volbách do Evropského parlamentu je podle nás protiústavní. Kdyby nebyla, získali bychom s Českou pirátskou stranou po jednom mandátu,“ prohlásil v pondělí při oznamování své rezignace na post šéfa Strany zelených Ondřej Liška. A měl pravdu.

Poraženým voleb by tak byla ČSSD, která by oproti výsledku z voleb 2009 přišla o čtyři europoslance a zaostala za koaličním hnutím Andreje Babiše i opoziční topkou.

Plus pro malé strany, propadák pro ČSSD

Pokud bychom přepočítávali hlasy na mandáty stejným způsobem, tedy d‘Hondtovou metodou, jen s vynecháním uzavírací klauzule, dostali by se skutečně do Evropského parlamentu i Piráti se ziskem 4,78 a zelení s 3,77 procenty hlasů.

Protože by ale počet mandátů pro Českou republiku zůstal stejný, tedy 21 křesel, musel by na úspěch menších stran někdo doplatit. Byli by to sociální demokraté a lidovci, kteří by shodně přišli o jeden mandát.

Výsledky by tak byly takové: vítězné hnutí ANO a druhá TOP 09 by zůstaly na svém a získaly po čtyřech mandátech. Sociální demokraté by stejně jako KSČM měli mandáty tři, lidovci a ODS po dvou a Svobodní, Piráti a Strana zelených všichni jeden mandát.

Poraženým voleb by tak byla ČSSD, která by oproti výsledku z voleb 2009 přišla o čtyři europoslance a zaostala za koaličním hnutím Andreje Babiše i opoziční topkou.

Na hnutí Úsvit Tomia Okamury by s jeho 3,12 procenty hlasů žádný mandát nevyzbyl.

Novela už je na světě

Že v případě zrušení volební klauzule nejde jen o prázdná slova, dokazuje počínání skupiny senátorů pod vedením bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za zelené). Ti už připravili novelu volebních zákonů, která mimo jiné ruší právě podmínku zisku pěti procent hlasů pro vstup do europarlamentu.

Jak Wagnerová řekla ČTK, proti pětiprocentní klauzuli u některých typů voleb vystupuje dlouhodobě. A k předložení novely ji popíchlo i únorové rozhodnutí německého ústavního soudu. Ten uzavírací klauzuli pro eurovolby zrušil.

Snahu zrušit pětiprocentní hranici u evropských voleb už v neděli jako první avizovala Česká pirátská strana. A dnes se připojili i Svobodní, kteří do europarlamentu proklouzli ziskem jednoho mandátu.

Ti by uzavírací klauzuli zrušili dokonce všude. „Svobodní rozhodně jsou pro zrušení volebních klauzulí ve všech druzích voleb i proti rozdělování obvodů v komunálních volbách,“ napsali v prohlášení s tím, že hranice pro rozdělování mandátů pokřivují princip poměrného zastoupení. Při každých volbách tak propadnou stovky tisíc hlasů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit