Rodičům školné zřejmě nevadí. Vznikly desítky nových soukromých škol

Soukromé vs. veřejné školy

Rodičům školné zřejmě nevadí. Vznikly desítky nových soukromých školNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Třebaže si soukromé základní školy za školné měsíčně účtují tisíce korun, mezi Čechy je o ně stále větší zájem. Od nového školního roku jich je v Česku zase víc – a to až o několik desítek. Jejich provozovatelé si to vysvětlují snahou rodičů nalézt alternativu k veřejnému školství a zajistit svým dětem moderní výuku dle zahraničních trendů. Ministryně školství Kateřina Valachová přesto se zakládáním dalších soukromých škol nesouhlasí. Pokládá to za nesystémovou věc.

K 1. září bylo do rejstříku škol zapsáno 41 nových soukromých základních škol. Jak ale upozorňuje ministerstvo školství, neznamená to, že soukromých škol automaticky přibývá. „Některé školy můžou být vymazány z rejstříku, některé sloučeny, některé nemusí počátkem zápisu hned začít reálně fungovat. Proto nelze v tuto chvíli říct, jaký bude reálný stav. Řádný sběr dat budeme mít k dispozici až koncem září,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva pro Echo24.cz.

Ze statistik ministerstva školství však jasně vyplývá tendence zvyšujícího se zájmu o soukromé školy. Zatímco ve školním roce 2008/2009 navštěvovalo celkových 69 těchto školních zařízení skoro 5 tisíc dětí, o tři roky později jich bylo už 85 s celkovým počtem přes 6 tisíc dětí. V roce 2013/2014 jejich počet překonal stovku a v loňském školním roce bylo v Česku 145 soukromých základních škol, které navštěvovalo 9 523 dětí.

Jednou ze soukromých škol, která svůj provoz spustila 1. září, je brněnská „pobočka“ ScioŠkoly společnosti Scio. Její ředitel Vítězslav Dohnal si zájem o soukromé základní školy zdůvodňuje stoupající poučeností rodičů, kteří se začínají o vzdělání svých dětí zajímat. „Nastoupilo k nám 31 dětí, ale škola je připravena přijmout až 80 dětí. Myslíme si, že tuto kapacitu naplníme do konce školního roku,“ sdělil serveru Echo24.cz. Dodal také, že ke zřízení soukromé školy je nutný nejen zájem rodičů, ale také vstřícnost a podpora dané městské části a štěstí při hledání vhodných prostor.

Rodiče chtějí moderní trendy ze zahraničí

Břetislav Svozil, ředitel nově otevřené brněnské laboratorní školy Labyrinth, si myslí, že rodiče dávají své děti do soukromých škol především ze dvou důvodů. „Za prvé dorostla silná generace rodičů čtyřicátníků, kteří mají zahraniční zkušenosti a jisté představy o školství. Za druhé je to tím, že jsou veřejné školy uzavřené instituce, které nereflektují právě ty zahraniční trendy,“ zdůvodnil pro Echo24.cz.

To ředitelka soukromé školy Parentes na Praze 5 Veronika Rybníčková si více žáků ve své škole vysvětluje tím, že rodiče hledají alternativu k veřejnému školství. „Fungujeme od září 2014, kdy jsme měli osm žáků, dnes jich máme 34,“ uvedla pro server Echo24.cz. Ilona Kydlíčková, předsedkyně občanského sdružení Petrklíč v Radotíně, které zřizuje stejnojmennou školu od letošního září, za tím mimo jiné spatřuje přeplněnost veřejných škol. „Je zřejmé, že rodiče začali hledat alternativu nejen v mateřských školách, kde to bylo jednodušší,“ řekla pro deník E15.

Měsíční školné v řádech několika tisíců

Školné v soukromých školách se liší nejen zřizovatel od zřizovatele, ale v případě ScioŠkol také město od města. Například ve ScioŠkolách na Praze 9 a 11 rodiče platí 7000 Kč, resp. 6 500 Kč za měsíc, v Brně 5 000 Kč, zatímco v Olomouci je školné nejlevnější – 4000 korun. Slevou tisíc korun za měsíc pak všechny ScioŠkoly zvýhodňují druhého a další sourozence. Vedle těchto stávajících škol plánuje Scio otevřít další „pobočky“ také v Hradci Králové nebo Karlových Varech.

Ředitelka Rybníčková odmítla výši školného sdělit. Řekla pouze, že je to částka nižší než na ostatních soukromých školách a že je vypočítávána na základě ekonomické situace rodiny. Variabilní školné platí i v případě Labyrinthu. „Nejvíce mohou zaplatit 8 tisíc korun, ale může to být i třetinová částka. Specifické podmínky mají třeba zaměstnanci Masarykovy univerzity, se kterou spolupracujeme,“ vysvětlil Svozil. V Petrklíči platí rodiče fixních 5000 korun.

Valachová: Základem je veřejné školství

Sama ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) příznivcem zakládání nových soukromých škol není. Pokládá to za nesystémovou věc. „Pro mě je základ veřejné školství,“ sdělila pro Echo24.cz. Valachová sice nesoudí rodiče, kteří cestu soukromých škol zvolí, současně zpochybňuje některé motivy, které je k tomu vedou. „Mám dojem, že proalternativní rodiče nemají příliš zájem hovořit o kvalitě veřejných škol, o jejich posouvání žádoucím směrem. Občas za mnou přicházejí kolegové z privátní školské sféry s nějakými náměty, a když je vyzvu, aby je rozpracovali i pro veřejné školství, už je pak nikdy nevidím,“ dodala.

Čtěte také: Vláda chce testovat šestileté děti. Tisíce rodičů je nepošle do školy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články