Česko uspořádá příští rok Čínské investiční a letecké fórum
Čína a Česko
Česko příští rok stejně jako letos uspořádá Čínské investiční fórum, v roce 2017 uvítá také summit skupiny 16+1 na téma letectví. Podle úřadu vlády to vyplývá ze směrnice, na jejímž textu se dnes v Rize během úvodního dne víkendových jednání shodli premiéři zemí ze států východní a střední Evropy s Čínou. Česko na summitu v Lotyšsku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka, který cestu do Rigy využívá i k bilaterálním schůzkám především s premiéry z oblasti Balkánu.
Hlavním výstupem letošního summitu jsou tak zvané Rižské směrnice, sdělil novinářům úřad české vlády. Dokument vytyčuje hlavní směry spolupráce v rámci platformy včetně konkrétních projektů na rok 2017. ČR na jejich základě přivítá příští rok letecké fórum, které by mělo posílit spolupráci ČR s Čínou v oblasti letectví. Sobotka novinářům řekl, že fórum by mohlo podpořit možnosti certifikace českých letadel pro vývoz do Číny.
„Pro ČR je tam zajímavé, že bude pokračovat investiční fórum, které každoročně pořádáme v ČR,“ řekl novinářům Sobotka při příchodu na jednání k obsahu směrnic.
Ve svém projevu na summitu Sobotka zdůraznil potřebu rozvinout společné obchodování přes internet a letectví. „Čeští experti jsou připraveni nadále sdílet své zkušenosti v civilním letectví a související legislativě a spolupracovat na budouvání potřebné infrastruktury, transferu technologií a přípravě specialistů,“ uvedl.
S makedonským předsedou vlády Emilem Dimitrievem hovořil Sobotka především o policejní spolupráci a humanitární pomoci, kterou Česko Makedonii poskytuje. V zemi v současnosti působí 40 policistů, kteří zůstanou na jejích hranicích až do 19. prosince.
Sobotka ujistil Dimitrieva, že Česko je připraveno v pomoci Makedonii pokračovat a bude v tomto duchu apelovat i na EU, uvedl v tiskové zprávě úřad vlády. „V Makedonii se chystají v prosinci volby, zdůraznil jsem potřebu sestavit stabilní vládu,“ řekl novinářům Sobotka. Důležité je, aby mohla pokračovat ve vyjednávání o přistoupení k EU a NATO a aby unie měla v Makedonii partnera při řešení migrační krize.
S premiérem Dimitrievem, jednoznačně podporujeme Makedonii ve snaze chránit hranice a integrovat se do EU a NATO. pic.twitter.com/SqdBgTTW48
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 5. listopadu 2016
Cílem českého předsedy vlády je navýšení čínských investic, které by v tuzemsku podpořily zaměstnanost. Zároveň s tím by rád zvýšil vývoz českých zemědělských produktů do Číny. Právě asijská velmoc je totiž díky své velikosti podle premiéra ideálním odbytištěm.
Jednání v Rize zahájil Sobotka dnes ráno s Lotyšem Márisem Kučinskisem. Bavili se o ekonomické spolupráci. Oba premiéři se podle tiskové zprávy shodli, že vidí perspektivu v oblasti výstavby železniční infrastruktury. Hovořili i o spolupráci v obranné a bezpečnostní oblasti, zejména o účast českých vzdušných sil na společné misi zemí Severoatlantické aliance v Pobaltí.
S novým chorvatským premiérem @AndrejPlenkovic. O podpoře obchodu, turistiky, migrační krizi, situaci v EU a také české menšině v Chorvatsku pic.twitter.com/2GGr13cgqT
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 5. listopadu 2016
Obchodní a investiční spolupráci i další rozšiřování EU na západ Balkánu pak Sobotka probíral s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem. V neděli se český premiér setká s jeho srbským kolegou Aleksandarem Vučičem, sdělil novinářům úřad vlády.
Sobotka před odletem na summit řekl, že od premiérů balkánských zemí bude chtít také slyšet, jak jsou připraveni na možné změny, například případné vypovězení smlouvy o migrantech mezi Evropskou unií a Tureckem, které čas od času hrozí jejím zrušením.
Druhou částí programu jsou rozhovory s Čínou. „Pokud jde o ČR, usilujeme o to, abychom zlepšili leteckou dopravu, vytvořili z ČR určité centrum pro čínské dopravce,“ řekl Sobotka. Do Česka také láká čínské finanční instituce a investice.
Sobotka hodnotí dosavadní přínos formátu 16+1, jehož schůzka se letos koná popáté, pozitivně, stejně jako vývoj vztahů Číny a ČR. Vyzdvihl zavedení tří leteckých linek do Číny či zdvojnásobení počtu turistů od roku 2013. „Letos je šance, že tady bude 400 tisíc čínských turistů,“ řekl. V letošním roce jsou podle něj rozpracované investice Číňanů v Česku zhruba ve výši 22 miliard korun.