2 Slovenské referendum

VIDEO: Spot křesťanů, který slovenské TV odmítly vysílat

, UVNITŘ VIDEO

Toto je spot, který odmítly před referendem o ochraně tradiční rodiny odvysílat nejsledovanější slovenské soukromé televizní stanice i veřejnoprávní rozhlas a televize. Vystupuje v něm chlapeček, kterého si přišli vyzvednout adoptivní rodiče – dva muži držící se za ruce. Klukovi vypadne z ruky tužka a ptá se: A kde je máma? – „Děti v tom mají jasno. Přijďte říci, co si o rodině myslíte vy.“ 

Tímto spotem chtěla aktivizovat své voliče před sobotnímu hlasování křesťanská Aliance za rodinu, která referendum na Slovensku vyvolala. Ovšem celostátní slovenské televize Markíza, Joj i veřejnoprávní rozhlas a televize (RTVS) odmítly příspěvek křesťanských aktivistů odvysílat. Informuje o tom deník Sme.sk.

Stanice poukazují na to, že slovenské zákony jim nepřikazují vysílat v kampani před referendem reklamní spoty. Nejsledovanější televize Markíza svůj odmítavý postoj zdůvodnila tím, že v reklamních příspěvcích nedá prostor podporovatelům ani odpůrcům referenda. 

Aliance za rodinu označila postup za diskriminační a podala na televize žalobu. Domníváme se, že jde o omezení svobody slova a vylučování názoru jedné strany. V této otázce bude muset rozhodnout soud. Takovéto zastrašování médií musí skončit,“ řekl mluvčí Aliance za rodinu Anton Chromník. Argumentoval, že před referendem o vstupu Slovenska do Evropské unie v roce 2004, se kampaně v médiích objevovaly.

Spot na podporu referenda se mezitím objevil na internetu. V rámci reklamních bloků jej odvysílala i katolická televize Lux s vyjádřením, že „nejde o politickou reklamu.“

Ztroskotá plebiscit na nízké účasti?

Slováci dnes v referendu rozhodují o zákazu adopcí dětí osobami stejného pohlaví a o dalších dvou otázkách na ochranu tradiční rodiny. Hlasovací místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí, předběžné výsledky by měly být známy v noci na neděli. Očekává se, že plebiscit ztroskotá na nízké účasti. Aby výsledek platil, je třeba dosáhnout více než 50 procentní účasti.. 

Více než čtyři miliony oprávněných voličů se může vyjádřit ke třem otázkám. Vedle otázky týkající se zákazu adopcí a následné výchovy dětí osobami stejného pohlaví jde o návrh, aby se manželstvím nemohlo označovat žádné jiné soužití osob kromě svazku muže a ženy. Třetí bod se týká toho, aby školy nemohly vyžadovat účast žáků na vyučování v oblasti sexuální výchovy nebo eutanazie. 

Čtěte také:'Příznivci tradiční rodiny se sami střelili do nohy'

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.