Babiš poprvé k Ukrajině: Musíme přinést oběti

ČESKÉ TÁPÁNÍ

Babiš poprvé k Ukrajině: Musíme přinést oběti 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Evropská unie dlouhodobě není úspěšná ve vyjednávání s Ruskem, a i když Česká republika musí být jako člen unie i NATO solidární, měla by nejdřív vědět, jak budou vypadat další sankce proti Ruské federaci. V pondělí to řekl místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se tak zastal premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vlastně poprvé se tak vicepremiér a šéf aktuálně nejsilnější strany vyjádřil ke konfliktu na Ukrajině, k němuž doposud mlčel.

„Jsem překvapen tou debatou o sankcích a nikdo neví jakých. Já jsem nejdříve chtěl mluvit s premiérem o tom, co se vlastně děje. My jsme součástí Evropské unie, součástí NATO a musíme být solidární. Určitě jsme připraveni přinést nějaké oběti na podporu Ukrajiny, ale měli bychom se možná angažovat více v tom, že pomůžeme těm lidem, kteří strádají,“ prohlásil Babiš s tím, že by Česko na Ukrajinu mohlo vyslat třeba polní nemocnici.

Evropská unie podle něj teď nejprve musí přijít s konkrétním návrhem dalších sankcí. Do té doby jsou podobné debaty zbytečné. Upozornil také, že je EU ve vyjednávání s Ruskem už od vypuknutí sporu neúspěšná.

„Zatím to vypadá, že jakékoliv sankce nebyly úspěšné a já preferuji diplomatickou cestu. Dělejme sankce, které mají nějaký účinek. Zatím ale žádný účinek neměly. Někdo musí říct konkrétně, co chceme udělat, abychom konečně přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení té agrese,“ dodává ministr financí.

Ten se v koaličním sporu mezi premiérem Sobotkou a vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) postavil na stranu ministerského předsedy. Šéf lidovců se v neděli pustil do Sobotky za jeho opatrný postoj k dalším sankcím. Podle něj nemůže Česká republika udělat Ukrajině to samé, co nám udělaly evropské mocnosti v Mnichově.

Více o postoji premiéra Sobotky k dalším sankcím čtěte: Brusel navrhne nové sankce, Česko zatím váhá

„Měli jsme to řešit v koalici místo toho, že pan Bělobrádek takto napadá pana premiéra. My neznáme detaily a nevíme, co se na summitu dělo. Můžeme určitě udělat velké sankce, ale ve finále je potřeba spočítat, jak to postihne všechny,“ uzavírá Babiš s tím, že co se týká českých podniků, bude záležet na tom, jak mají s Ruskem nastavené kontrakty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit