1 ČESKÉ TÁPÁNÍ

Babiš poprvé k Ukrajině: Musíme přinést oběti

Evropská unie dlouhodobě není úspěšná ve vyjednávání s Ruskem, a i když Česká republika musí být jako člen unie i NATO solidární, měla by nejdřív vědět, jak budou vypadat další sankce proti Ruské federaci. V pondělí to řekl místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se tak zastal premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vlastně poprvé se tak vicepremiér a šéf aktuálně nejsilnější strany vyjádřil ke konfliktu na Ukrajině, k němuž doposud mlčel.

„Jsem překvapen tou debatou o sankcích a nikdo neví jakých. Já jsem nejdříve chtěl mluvit s premiérem o tom, co se vlastně děje. My jsme součástí Evropské unie, součástí NATO a musíme být solidární. Určitě jsme připraveni přinést nějaké oběti na podporu Ukrajiny, ale měli bychom se možná angažovat více v tom, že pomůžeme těm lidem, kteří strádají,“ prohlásil Babiš s tím, že by Česko na Ukrajinu mohlo vyslat třeba polní nemocnici.

Evropská unie podle něj teď nejprve musí přijít s konkrétním návrhem dalších sankcí. Do té doby jsou podobné debaty zbytečné. Upozornil také, že je EU ve vyjednávání s Ruskem už od vypuknutí sporu neúspěšná.

„Zatím to vypadá, že jakékoliv sankce nebyly úspěšné a já preferuji diplomatickou cestu. Dělejme sankce, které mají nějaký účinek. Zatím ale žádný účinek neměly. Někdo musí říct konkrétně, co chceme udělat, abychom konečně přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení té agrese,“ dodává ministr financí.

Ten se v koaličním sporu mezi premiérem Sobotkou a vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) postavil na stranu ministerského předsedy. Šéf lidovců se v neděli pustil do Sobotky za jeho opatrný postoj k dalším sankcím. Podle něj nemůže Česká republika udělat Ukrajině to samé, co nám udělaly evropské mocnosti v Mnichově.

Více o postoji premiéra Sobotky k dalším sankcím čtěte: Brusel navrhne nové sankce, Česko zatím váhá

„Měli jsme to řešit v koalici místo toho, že pan Bělobrádek takto napadá pana premiéra. My neznáme detaily a nevíme, co se na summitu dělo. Můžeme určitě udělat velké sankce, ale ve finále je potřeba spočítat, jak to postihne všechny,“ uzavírá Babiš s tím, že co se týká českých podniků, bude záležet na tom, jak mají s Ruskem nastavené kontrakty.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.