Ochranka pro primátorku? Jen jako každému občanu, vzkazuje policie
Hrozí nějaké nebezpečí?
S příchodem Adriany Krnáčové (za ANO) čeká pražskou radnici nejspíš nová éra. Budoucí primátorka už plánuje, jak bude chtít u radních bezpečnostní prověrky. A sama se chystá při první vážnější výhrůžce požádat o policejní ochranku. Server ECHO24.cz zjišťoval, jak se k jejím plánům staví policie i Národní bezpečnostní úřad.
„Jakmile vstoupím do toho prostoru a uznám, že to nebude úplně snadné a že budu potřebovat ochranku, tak si ji zcela jistě vyžádám,“ řekla v rozhovoru pro ECHO24.cz Adriana Krnáčová, která se zřejmě už brzy ujme vedení města.
Čtěte také: Krnáčová: Přemýšlím o ochrance, chci prověrky
Policie ale upozorňuje: „Primátoři obecně nemají statut chráněného ústavního činitele. Primátorovi je tak možné poskytnout krátkodobou ochranu, jako kterékoliv jiné osobě, dle aktuální situace.“ Tiskový mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán přitom odkázal na paragraf 50 zákona o Policii ČR, který krátkodobou ochranu ukotvuje legislativně.
„Krátkodobou ochranu osob poskytne policie v odůvodněných případech osobě, které zřejmě hrozí újma na zdraví nebo jiné vážné nebezpečí, avšak nelze jí poskytnout zvláštní ochranu osob,“ uvádí zákon. Krátkodobě můžou dostat ochranku i „osoby blízké“ chráněné osoby, všichni musí ale nejdřív souhlasit.
Čtěte také: Pražské finance bude řídit ANO, dopravu ČSSD
Svoboda ochranku měl, Hudeček se bez ní obešel
„Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) měl ochranku na omezené období, ale přidělila mu ji Policie ČR v rámci ochrany při vyšetřování trestného činu. Je na úvaze Policie ČR, zda shledá důvodné pochybnosti o bezpečnosti,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Svoboda čelil opakovaným výhrůžkám. Anonym vyhrožoval, že ublíží jemu i jeho blízkým. „Při prvním problému takového druhu, jaký měl pan Svoboda, požádám policejního prezidenta o ochranku,“ říká Krnáčová.
Ani ministr financí nepatří mezi chráněné osoby, Babiš ale využívá služeb vlastního bodyguarda.
Současný primátor Tomáš Hudeček se bez ochranky naopak obešel. „Nepožádal o ni ani po opakovaných výhrůžkách, že v jeho vozidle se nachází bomba,“ zmínila Hrubá.
Pokud by Krnáčová nedostala přidělenou policejní ochranku, teoreticky si může zaplatit i vlastní. Podobně jako předseda ANO Andrej Babiš. Ani ministr financí nepatří mezi chráněné osoby, Babiš ale využívá služeb vlastního bodyguarda. Ten mu pravidelně dělá doprovod v kampani, na blízku je ovšem i ve chvíli, když ministr přijde na recepci svého resortu na brífink pro média.
Prověrky bude muset primátorka zdůvodnit
U bezpečnostních prověrek pro radní Krnáčová zatím neví, jestli si je vyžádá s jistotou. „Minimálně by si ji měli udělat na vyhrazené. To je čistý trestní rejstřík a čistý lustrák. Nezdá se mi systémově správně, aby primátor prověrku měl a radní ne,“ uvedla v první reakci. Pak ale dodala, že by mohlo místo prověrky stačit majetkové přiznání.
Důvodnost žádosti v případě Prahy potvrzuje primátor, který musí mít sám prověření na stupeň důvěrné. Má například utajené spojení s vládou a předsedá krizovému štábu i bezpečnostní radě města.
„Každý orgán státu, kterým je podle zákona i hlavní město Praha, jakož i právnická osoba a podnikající fyzická osoba, které mají přístup k utajované informaci, je mimo jiné povinen zpracovávat, vést a aktualizovat přehled míst nebo funkcí, na kterých je nezbytné mít přístup k utajovaným informacím podle jednotlivých stupňů utajení, a evidenci osob, které mají přístup k utajované informaci,“ zmínil mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.
Úřad není oprávněný určovat rozsah míst ani funkcí. Zároveň to ale neznamená, že jeho úředníci začnou prověřovat každého, na koho státní správa a samospráva ukáže. Potřebují vidět zdůvodnění, že daný člověk pro svoji práci prověření potřebuje.
Důvodnost žádosti v případě Prahy potvrzuje primátor, který musí mít sám prověření na stupeň důvěrné. Má například utajené spojení s vládou a předsedá krizovému štábu i bezpečnostní radě města.
„Členové rady povinnost bezpečnostní prověrky nemají, nebyly proto schváleny důvody.“
„Potvrzení musí mimo jiné obsahovat označení konkrétního místa nebo funkce ve výše uvedeném přehledu a specifikaci utajovaných informací, které na daném místě nebo funkci již byly poskytnuty nebo vznikaly, a utajovaných informací, které zde budou poskytnuty nebo zde mohou vznikat,“ doplnil Holý.
Nezbytné je přitom odkázat se přinejmenším na vládní nařízení, které stanovuje seznam utajovaných informací. Právě odůvodnění kontrolují úředníci při podání žádosti prioritně. A pokud se ho ani po opakované výzvě nedočkají, Národní bezpečnostní úřad řízení zastaví.
Pokud bude chtít Adriana Krnáčová bezpečnostní prověrky od svých radních, bude muset doložit, že je potřebují. Dosud se bez nich přitom obešli. „Členové rady povinnost bezpečnostní prověrky nemají, nebyly proto schváleny důvody,“ připojila mluvčí magistrátu Petra Hrubá.