1 Podezřelá výměna

Babiš vyhodil šéfa auditu. Měl kontrolovat Čapí hnízdo

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Konec nejvlivnějšího tuzemského auditora oznámilo ministerstvo financí v úterý odpoledne na svém webu. Evžena Mrázka nahradí ve funkci ředitele Auditního orgánu jeho dosavadní podřízený Stanislav Bureš. Vyhrál výběrové řízení, u kterého bylo předem jasné, že Mrázek nemůže uspět, protože neměl nejvyšší stupeň znalosti anglického jazyka.

Auditní orgán ministerstva financí provádí supervizi všech kontrol evropských dotací v celé České republice. Jeho nekvalitní práce v letech 2007-11 byla hlavním důvodem, proč Evropská komise čerpání dotací na půl roku zastavila. Po nástupu Mrázka počátkem roku 2014 se úroveň Auditního orgánu zlepšila, jak před čtrnácti dny potvrdilo hodnocení Evropské komise. Podle předběžných výsledků patřil Mrázkův audit loni k nejlepším v Evropské unii.

Přesto Mrázek o funkci přišel. Stalo se tak měsíc po té, co komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová oznámila, že požádá Auditní orgán o kontrolu projektu Farma Čapí hnízdo. Jde o luxusní rekreační zařízení postavené s podporou padesáti milionů evropských dotací, přitom je součástí holdingu Agrofert, který patří ministru financí Andreji Babišovi. Evropská unie se chce ujistit, že při schvalování projektu určeného malým a středním firmám nebyly porušeny dotační předpisy. Babiš tak zbavil osvědčeného Mrázka funkce těsně před tím, než měl zahájit kontrolu jeho sporné investice.

Ředitel Mrázek něco podobného zažil už v říjnu 2010, kdy ho propustil ministr školství Josef Dobeš. Nelíbilo se mu, že Mrázek kritizoval personální čistky na ministerstvu, které zdržely čerpání dotačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Reakce ministerstva financí
„Především je nutno říct, že jediným důvodem vyhlášení výběrové řízení na nového ředitele Auditního orgánu (AO) bylo splnění požadavků podle Zákona o státní službě, který předpokládá tzv. přesoutěžení všech služebních míst vedoucích pracovníků do 30. 6. 2016. Na Ministerstvu financí proto v současnosti probíhají desítky výběrových řízení na ředitele jednotlivých odborů.

Nový ředitel Stanislav Bureš byl vybrán nezávislou odbornou komisí jmenovanou státním tajemníkem a náměstkem pro řízení sekce. Co se týče jazykové výbavy, je pravdou, že kandidát na pozici ředitele AO musí splňovat předepsané kvalifikační požadavky, neboť je tato pozice standardně hrazena z finančních prostředků EU. Protože náklady na plat bývalého ředitele AO Evžena Mrázka byly identifikovány jako nezpůsobilé, musely být hrazeny ze státního rozpočtu.“

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.