1

Šéf finanční správy končí. Cítil, že se Babišovi nehodí do týmu

AKTUALIZOVÁNO

Jan Knížek na konci dubna po devíti letech opustí post šéfa Generálního finančního ředitelství. Informaci zveřejnilo ministerstvo financí a serveru ECHO24.cz ji potvrdil i sám Knížek.

Podle něj se jeho představy rozcházely s vizí resortu, který vede vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Navíc prý cítil, že by Babiš rád měl na jeho místě někoho, koho si sám vybere. Nově Generální finanční ředitelství (GFŘ) povede Knížkův kolega Jiří Žežulka.

„Generální ředitel GFŘ Jan Knížek k 30. dubnu 2014 rezignoval na svou funkci,“ uvedl šéf tiskového odboru resortu Radek Ležatka. „Ministr financí Andrej Babiš má v úmyslu pověřit vedením GFŘ Jiřího Žežulku, který v současnosti působí jako ředitel samostatného odboru řízení rizik při správě daní na GFŘ,“ dodal.

„S vedením ministerstva financí jsme se domluvili, že představy ministerstva o vedení finanční správy jsou malinko jiné,“ uvedl Knížek pro ECHO24.cz. „Vzhledem i k délce mého působení ve funkci jsem usoudil, že bude lepší, aby štafetu převzal někdo jiný. Zvlášť za situace, že je to mladší kolega – můj podřízený, který bude mít zase víc síly a entusiasmu táhnout to dál,“ dodal.

„Pan ministr měl možná pocit, že by tady měl raději jiného člověka, kterého si vybere on. A který mu může být od začátku bližší. Plně to respektuji. Asi jsem úplně přesně nezapadl do schématu pana ministr,“ konstatoval dále Knížek.

Knížka v roce 2005 uváděl do funkce Sobotka

Stávající šéf místo opouští po devíti letech. V září 2005 si ho do funkce vybral tehdejší ministr financí a nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Ve funkci jsem byl podruhé. Poprvé v letech 1998 a 99. Tehdy se jmenovala vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství a já odcházel po neshodách s ministrem Ivem Svobodou.“

Nabídku pokračovat dál ve strukturách finanční správy má Knížek i nyní. Jestli ji využije, si ještě rozmyslí. „Zkusím si měsíc odpočinout, vzít si dovolenou a dát si dohromady pro a proti. Ale určitě neříkám kategoricky ne,“ prohlásil.

Sobotka: Daňovou správu čekají velké výzvy

„Pan Knížek je nepochybně profesionál a odborník na daňovou správu, který devět let pracoval pro celkem pět ministrů z různých částí politického spektra,“ ocenil pro ECHO24.cz končícího šéfa premiér Sobotka. „Budu rád, pokud jeho nástupce bude stejně kompetentní a odborně způsobilý,“ zmínil.

Předseda vlády uvedl také, že daňovou správu čekají velké výzvy v souvislosti se zlepšováním výběru DPH a daně z příjmu. „Je nejvyšší čas se do toho pustit, včetně rychlé přípravy potřebných zákonů,“ uzavřel Sobotka.

Správa daní je klíčovou oblastí, na kterou ministr Babiš směřuje svoji pozornost. Má za to, že v Česku existuje ještě výrazný prostor pro naplnění státního rozpočtu právě díky lepšímu výběru daní. GFR je takové součásti nového virtuálního týmu, ve kterém mají spolupracovat lidé z ministerstva financí a vnitra. Jejich cílem má být potírání daňových úniků především oblasti spotřebních daní a DPH od 100 milionu korun výš.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.