Babiš a Bělobrádek se střetli kvůli nelegálnímu majetku

Kde se vzalo na jachtu?

Babiš a Bělobrádek se střetli kvůli nelegálnímu majetkuNOVÉ
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) Foto: Foto: Úřad vlády ČR
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Jeden zvolil velmi důrazný tón hlasu. Druhý bušil do řečnického pultu tak, až se mu třásla sklenice s vodou. Vicepremiéři Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiš (ANO) si na vládní tiskové konferenci zostra vyměnili názory, co si má stát počít s nelegálně nabytým majetkem. Babiš by jeho vlastníky dodanil a rychle získal peníze do rozpočtu, Bělobrádek místo toho preferuje soudní cestu.

V tiskovém sále Strakovy akademie byla ve středu odpoledne napjatá atmosféra. Postarala se o ni Analýza prokazování původu majetku a možnosti jeho odčerpávání. Dokument z dílny ministerstva financí byl sice oficiálně stažen z vládního programu, přesto se nad jeho podstatou odehrála ostrá debata přímo před novináři.

„Analýza cílila na hledání mechanismu pro konfiskaci nelegálního majetku. Byly zvažovány dvě cesty, jedna je soudní a jedna daňová,“ uvedl vicepremiér a ministr financí Babiš. „Preferujeme daňovou cestou. Chceme rozšířit pravomoci správce daní k získávání informací,“ dodal. Jakkoli přiznal, že ani u něj v úřadě nebyl na problematiku jednoznačný názor.

Babiš: Bývalý úředník pražského magistrátu má jachtu za 40 milionů

Ministr financí má jasnou představu. „Je to jednoduché. Někdo má velký majetek a my chceme, aby finanční úřad měl větší kompetence, aby se vůbec mohl zeptat. Aby daňový subjekt skutečně prokázal, jestli peníze na tento majetek zdanil,“ prohlásil. Opakovaně přitom zmínil chorvatský Zadar, kde má podle něj jachtu bývalý zaměstnanec pražského magistrátu za 40 milionů korun. Jeho jméno Babiš neuvedl, zřejmě ale mířil na bývalého šéfa odboru městského investora Jozefa Macka, který se navzdory tabulkovému platu stal milionářem.

„Kdyby ta jachta byla v Čechách, tak by přišel finanční úřad a zeptal by se: Vážený pane, my víme, že vaše příjmy nebyly takové. Ukažte nám, kde jste ty peníze vzal a jak jste je zdanil,“ rozohnil se Babiš, až se mu klepala sklenice s vodou položená na řečnickém pultu. Daňovou cestou se chce ministr financí vydat mimo jiné proto, že si od ní slibuje rychlé navýšení příjmů státního rozpočtu.

„Daňová cesta nevylučuje následné soudní spory. To je potřeba si také uvědomit.“

Zdání shody ale rychle smazal vicepremiér Bělobrádek. „V rámci analýz vidíme některé problémové body. Naopak bychom se přikláněli k soudní cestě,“ ozval se opakovaně a s důrazem v hlasu. „Daňová cesta nevylučuje následné soudní spory. To je potřeba si také uvědomit,“ dodal. Uvítal ale Babišovu snahu poptat se na problematiku ještě v Německu, Francii a zřejmě i Rakousku.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se snažil vyhrocenou situaci mírnit. Připomněl, že zavedení institutu prokazování původu majetku do českého právního řádu si vládní strany vytkly v koaliční smlouvě. Postavil se ale spíš za Babiše. „Z pohledu pozice sociální demokracie, my podporujeme rozšíření pravomocí daňové správy. V první rovině je nejrychlejší řešení, které je k dispozici. Tady jsme s ministerstvem financí ve shodě,“ uvedl.

Nová pravidla mají být v praxi od ledna 2016

Ministerstvo financí chce ještě do září připravit místo analýzy rovnou návrh příslušného zákona, ke kterému se budou moci v připomínkovém řízení vyjádřit všechny resorty. Cílem je mít všechny změny účinné od 1. ledna 2016. „Pokud letos na podzim zahájíme legislativní proces, tak během roku 2015 může být implementace a od roku 2016 by daňová správa už mohla mít výrazným způsobem rozšířené pravomoci. A mohla by začít zasahovat vůči těm, kdo hromadí majetek, aniž by řádně platili daně,“ uzavřel Sobotka.

Sdílet:

Hlavní zprávy