1 Stížnosti při stavbě Národního muzea

Budiž prokleta ta černá práce! Našel se 100 let starý vzkaz

, NOVÉ

V historické budově Národního muzea našli nápis, kteří zde zanechali řemeslníci před více jak sto lety. Stěžují si v něm, že nedostali zaplaceno za provedenou práci. Nápis byl nalezen při demontáži původních vitrín v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí.

„Prokleta budiž ! ta černá práce ! za 560 zl. zhotovena od 4 dělníku. pruměrný výdělek 11 zl. týdně 9 hodin deňě práce.! pan Šef foršus dat nechce. a doplatek taky ne. hanba mu. zítra štědrý den. Kde jsou prachy na ryby,“ stojí ve vzkazu. Nechybí ani datum 23. prosince 1899 a podpisy Pavel Hons, Chlad Vincenc, Levý Jos a Swoboda Frant.

„Řemeslníci, najatí tehdy na zhotovení vitrín, si ve vzkazu stěžují, že nedostali zaplaceno,“ říká o vzkazu mluvčí Národního muzea (NM) Tereza Petáková. „Je dokonce možné, že pracovali načerno a nebyli proto schopni svou mzdu ze zaměstnavatele dostat.“

Úkryt pro své „poselství příštím generacím“ zvolili velmi dobře. Zatímco svrchní část vitríny, používaná v muzeu na rozměrné grafické listy, byla už v minulosti demontována, nápis byl skryt pod další deskou, pod kterou nemohl být při běžné manipulaci objeven. Na tajný nápis se proto přišlo až po 115 letech.

„Řemeslníci v něm uvedli, že jejich mzda byla jedenáct zlatých týdně. V té době se však už zlaté nerazily - byly nahrazeny v roce 1892 korunovou měnou. Zůstávaly však nadále v oběhu a jejich hodnota byla oproti koruně dvojnásobná,“ uvedla Petáková. 

Podle Lubomíra Sršně z Oddělení starších dějin NM je objevení takového nápisu výjimečné. „I když v soše maršála Radeckého jsme našli láhev od mléka z doby první republiky, ve které byl vložen zápis o tom, kdo ji sestavoval,“ podotkl. Nápis bude použit v rámci nových expozic po rekonstrukci muzea. Historická budova Národního muzea se uzavřela pro veřejnost v roce 2011. Termín opětovného otevření se odhaduje na rok 2018.

Čtěte také: Na hřbitov s kolem nebo na piknik. Olšany se chtějí 'oživit'

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.