Zrušené poplatky nahnaly lidi do čekáren, tvrdí lékaři. Statistiky ale chybí
Důsledky 30 korun u lékaře
Praktičtí lékaři hlásí plné čekárny pacientů, záchranáři musejí výrazně častěji vyjíždět, více lidí je i v nemocnicích. Nárůst je patrný od ledna a hlavně podle praktiků za ním je jednoznačně zrušení regulačních poplatků. To už kritizuje i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jenže žádné statistiky neexistují. Podle VZP budou relevantní data nejdříve v červnu. A třeba nemocnice viní z nájezdů pacientů právě praktické lékaře.
Lékaři si na více lidí v čekárnách stěžují od začátku ledna. Právě v tu dobu došlo ke zrušení regulačních poplatků. A praktici tu vidí jasnou souvislost. Hlavně proto, že za nimi teď velká část pacientů dochází z úplnými banalitami. Například podle průzkumu, který mezi lékaři udělala Česká televize, dnes praktici ošetřují zhruba o pětinu více lidí než ve stejnou dobu před rokem.
Jak potvrdil deníku ECHO24.cz šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz, počet výjezdů skutečně roste. Hledat za ním ale pouze zvýšení regulačních poplatků by byla chyba. „Může to být jedním z faktorů, to je jasné. Ale určitě ne ten jediný. Lidé jsou také více chronicky nemocní, může to být i tím, že o sebe začali mít větší strach. Hledat dnes důvody toho zvýšení je těžké. Byly by to dohady, data nejsou,“ říká Schwarz.
Může za to chřipka a metro
A mezi praktiky a nemocnicemi dochází k zajímavému sporu. Zatímco praktičtí lékaři jsou přesvědčeni, že desítky pacientů navíc dochází denně do jejich ordinací kvůli zrušeným poplatkům, nemocnice mají jiné vysvětlení.
„Ano, čekárny jsou plné, obzvlášť večer a o víkendu,“ připouští mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Štanclová. „Ale to není kvůli zrušeným poplatkům. Problém je s primární péčí. Lidé nemají své praktiky, nebo jejich praktici končí například ve tři hodiny odpoledne. Když uvedu konkrétní případ, 2. ledna nefungoval na Praze 4 žádný specialista na ORL. Kvůli tomu míváme plněji,“ dodala.
A podobně mluví i ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Také on zaznamenal od počátku roku zvýšené množství pacientů. Vysvětlení má dvě: místo zrušených poplatků chřipku a nové metro.
„Samozřejmě se to zvedlo. Hlavně ale kvůli tomu, že se nám sem řítí velké množství případů, které by měly zůstat na nižší úrovni. Zatím nevím, co z toho nárůstu připsat zrušeným poplatkům, co poměrně silné chřipkové epidemii z počátku roku a co otevření metra do Motola. I to má vliv. Na čísla musíme počkat. Čistý stůl za první pololetí budeme mít koncem října, až pak můžeme něco usuzovat,“ vysvětluje.
Babiš: Rušit poplatky byla chyba
Že zatím neexistuje žádná relevantní statistika toho, zda po Novém roce začali kvůli zrušeným poplatkům pacienti do ordinací proudit v dramaticky větší míře, potvrzuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Právě ta může případné zvýšení z dat, která jí zasílají zdravotnická zařízení, poměrně průkazně doložit.
„Máme data pouze za leden, ale ta nejsou naprosto relevantní. Byla totiž chřipková epidemie, která vyhnala lidi k lékařům. A k lékaři přišli i lidé, kteří třeba odložili ošetření z konce roku kvůli tomu, že tehdy ještě byly poplatky. To se ale mohlo hned v únoru změnit,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Pro pojišťovnu budou vypovídající data za celé první čtvrtletí, ty ale bude mít kompletní až v polovině června. „Odhaduji, že bude nárůst u praktiků, naopak zanedbatelný nárůst se očekává u nemocnic a obecně zařízení s lůžkovou péčí. Ale jsou to jen odhady,“ dodává Tichý.
Ať už se v polovině roku ukáže, že kvůli zrušeným poplatkům zaplavily čekárny stovky pacientů, kteří za lékařem chodí často s úplnými banalitami, nebo nikoliv, ministr financí Andrej Babiš už lituje, že jeho vláda ke zrušení poplatků sáhla. Už před rokem připustil, že byla chyba rušit poplatky za pobyt v nemocnici. A ani další rušení z konce minulého roku mu není po chuti: „Byla to možná chyba i našeho hnutí, že jsme na to šli, že na tom sociální demokracie trvala. Je to nesmysl,“ připustil před časem.