Babišův ústupek ohledně ČEZ? Zatím jen virtuální realita
Kdo obsadí důležitý post?
Lidovci nemají žádnou garanci, že se jejich zástupce dostane do dozorčí rady ČEZ. A nic na tom nezměnilo ani středeční jednání koaličních špiček. KDU-ČSL sice může zkusit do kontrolního orgánu klíčového polostátního podniku nominovat svého člověka. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) ale zatím neřekl, že mu někdo ze zástupců ministerstva financí aktivně přepustí místo.
Po večerním jednání se v médiích začala šířit zpráva s titulkem „Babiš ustoupil“. A že lidovci budou mít v dozorčí radě ČEZ jednoho zástupce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přitom uvedl, že koalice v této problematice plnou shodu nenašla. A fakt, že žádná konkrétní dohoda o přeobsazení dozorčí rady dosud neexistuje, potvrzují i zjištění serveru ECHO24.cz.
Tisková oddělení resortu financí i společnosti ČEZ mají zatím zprávy jen z médií. A v nich se dosud neobjevila jediná věta Andreje Babiše o tom, že vyjde lidovcům vstříc. Vicepremiér na dotaz ECHO24.cz s prosbou o upřesnění aktuálního vývoje nereagoval, jeho 1. náměstek Lukáš Wagenknecht vzkázal jen: „Prosím, obraťte se na tiskové“. Tedy tam, kde mají informace zatím pouze z novin a webů.
Jakkoli nejmenší koaliční strana rychle získala podporu premiéra Sobotky, reálně jí může pomoci až Babiš. „Uvidíme, co vymyslí,“ uvedl vicepremiér a lidovecký šéf Pavel Bělobrádek. Že by měl ohledně personálií v ČEZ od ministra financí nějakou garanci, ale nepotvrdil.
Právě Wagenknecht by přitom teoreticky mohl zástupci KDU-ČSL vyklidit pole. Na páteční valné hromadě ČEZ reprezentoval ministerstvo financí. A při téměř kompletní výměně zástupců státu v dozorčí radě firmy sem mimo jiné prohlasoval sám sebe. Proti původním dohodám do rady naopak nepustil nikoho od lidovců.
Jakkoli nejmenší koaliční strana rychle získala podporu premiéra Sobotky, reálně jí může pomoci až Babiš. „Uvidíme, co vymyslí,“ uvedl vicepremiér a lidovecký šéf Pavel Bělobrádek. Že by měl ohledně personálií v ČEZ od ministra financí nějakou garanci, ale nepotvrdil.
Členy dozorčí rady ČEZ standardně jmenuje a odvolává valná hromada, která probíhá jednou do roka. Pokud chce kdokoli měnit lidi v mezidobí, musí někdo z navolených členů sám rezignovat. A dozorčí rada pak kooptuje na jeho místo jiného člověka, kterého pak ve funkci potvrdí, nebo odmítne příští valná hromada.
Lidovci svého adepta bez zásahu Babiše neprosadí
Místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka už zmínil, že chce strana do dozorčí rady nominovat člena svého celostátního výboru Roberta Šťastného. Ten mimo jiné, stejně jako šéf KDU-ČSL, pochází z Náchoda. Podle pravidel zavedených za Sobotky vlády musí ale nejdřív příslušný ministr – v tomto případě Babiš – jeho jméno odeslat do vládního výboru pro personální nominace, který posoudí jeho odborné kvality pro danou funkci. Ministr má možnost výbor obejít, nikdo ale nemůže obejít jeho.
Začátkem týdne premiér Sobotka zmiňoval, že by měla mít jednoho zástupce v dozorčí radě také opozice, jako tomu bývalo v minulosti. O tom po koaliční radě už nepadlo ani slovo.
Právě na pověření vládních personalistů, kterým šéfuje předseda Úřadu vlády Pavel Dvořák, selhaly předchozí snahy lidovců. Babiš totiž jejich dva původně vybrané lidi – aspoň podle Bělobrádkova tvrzení – do výboru neodeslal. A do dozorčí rady ČEZ se místo nich na valné hromadě dostal Lukáš Wagenknecht a další úředník ministerstva financí Petr Blažek.
Stát má ve 12členné dozorčí radě osm zástupců. Po páteční valné hromadě je mezi nimi pět nominantů ANO, tři ČSSD a žádný od lidovců. Sociálním demokratů pozici vylepšuje post předsedy, který nově zastává Václav Pačes. Začátkem týdne premiér Sobotka zmiňoval, že by měla mít jednoho zástupce v dozorčí radě také opozice, jako tomu bývalo v minulosti. O tom po koaliční radě už nepadlo ani slovo.