Ať dá Babiš na burzu Agrofert, odvrací Jurečka útok na Lesy

DVOJÍ METR ANDREJE BABIŠE

Ať dá Babiš na burzu Agrofert, odvrací Jurečka útok na LesyNOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) chce stát nesmyslně připravit o zlaté vejce. S takovými slovy odmítl úvahy o privatizaci Lesů ČR ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Babišovi v reakci pro deník ECHO24.cz vzkázal, že ať si vstup na burzu prvně vyzkouší na svém Agrofertu. Holding ministra financí nemá na burze jedinou akcii.

Babiš znovu podráždil svoje koaliční partnery. V Hospodářských novinách přišel s nápadem, že by stát mohl prodat část státních podílů ve strategických firmách přes burzu. Získal by tak prý desítky miliard korun pro státní rozpočet a zároveň pomohl kapitálovému trhu v Česku. Jako příklad firem ministr financí zmínil Lesy ČR, dále společnosti Mero a Čepro nebo Letiště Praha. „Jsou to skvělé firmy a mohly by vstoupit s primární nabídkou akcií na burzu,“ prohlásil v deníku Babiš.

Myšlenku šéfa ANO ale hbitě odmítl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a pobouřil se nad ní také ministr zemědělství Jurečka. „Dobrý hospodář toto nikdy nemůže navrhovat. Lesy ČR jsou z hlediska hospodářských výsledků zlaté vejce, podnik, který má 12,5 miliardy tržeb a produkuje šest miliard zisku před zdaněním,“ řekl šéf resortu zemědělství deníku ECHO24.cz.

Jurečka: „Dokud budu ministrem, nebudu s takovým krokem souhlasit.“

„Nemůžu tu zprivatizovat 1,2 milionu hektarů. Problematiku přístupu k životnímu prostředí a ke správě hospodaření lesa nesvěřím soukromému subjektu. Přijde mi to jako iracionální úvaha,“ pokračoval Jurečka, aby podtrhl: „Dokud budu ministrem, nebudu s takovým krokem souhlasit.“

Ministr Babiš chce to, co továrník Babiš neudělal

Babišova ambice dostat státní firmy na burzu je paradoxní. Sám jako podnikatel totiž takový přístup dosud nikdy nerazil. V žádné ze stovek firem, které vlastní. „Skupina Agrofert nemá na burze jedinou akcii,“ potvrdil pro ECHO24.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Nad tím se pozastavil i Jurečka. „Možná by to měl zkusit pan Babiš u sebe doma a dát Agrofert na burzu. A potom by mohl vést tyto úvahy u státních podniků,“ zmínil ministr zemědělství pro ECHO24.cz. Andrej Babiš na dotaz, jak vysvětlí, že jako ministr navrhuje to, co jako podnikatel nikdy neudělal, zatím nereagoval.

Čtěte také: Kdy prodáte svá média, jak jste slíbil? píše Babišovi šéfka zelených

Debatu o privatizaci státních podniků podporuje ODS

Babišovy privatizační úvahy nicméně rezonují u opoziční ODS. „Jsem pro otevření debaty u státních podniků. Stát provozuje řadu podniků a činností, které by mohl lépe a efektivněji dělat soukromý sektor,“ zmínil ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Jako příklad, kde by soukromí vlastníci prospěli věci, uvedl České dráhy nebo Českou poštu. „Lesy ČR by zřejmě mohly být rovněž částečně zprivatizovány,“ přikývl Skopeček s tím, že tady by byla nutná ještě odborná debata.

Ostře proti privatizaci lesů vystoupil naopak šéf ústavněprávního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). „Asi budu muset oprášit svou myšlenku na předložení ústavního zákona o nezcizitelnosti státních lesů,“ zmínil na Twitteru.

Čtěte také: Miliardovou zakázku Lesů ČR získal Babišův Uniles