1 kOSMICKÝ ÚSPĚCH

Indie otestovala svou největší raketu. Unese čtyřtunové družice

NOVÉ

Indie provedla úspěšný testovací start nové nosné rakety, která je schopna vynášet na oběžnou dráhu družice o váze až čtyř tun. Raketa odstartovala z kosmodromu Šríharikota na stejnojmenném ostrově na jihu země a vynesla prototyp sestupného modulu pilotované kosmické lodi. Aparát o váze 3,5 tuny se oddělil od rakety a přistál v Bengálském zálivu.

Raketu poháněl systém na kryogenické palivo, který Indie sama vyrobila. Stala se tak teprve šestým státem, který tuto technologii raketového pohonu zvládl. První úspěšný test rakety využívající hluboce zchlazené tekuté palivo uskutečnila Indie už letos v lednu.

Indie se v posledních letech snaží získat větší podíl lukrativního trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu. Podle indických médií místní experti rovněž zvažují vyslání dvojice kosmonautů na oběžnou dráhu, kde by měli strávit asi týden.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. O čtyři roky později se do vesmíru dostal první Ind na palubě ruské kosmické lodi Sojuz. 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.