3 Rozhovor s domažlickou šperkařkou

‚Chtěli zkusit, jestli nedostanu strach,‘ říká živnostnice o kontrole

NOVÉ

Pozitivní ohlasy, ale i kritika. Vystoupení živnostnice Petry Fenclové v pořadu ČT „Máte slovo“ a následná blesková kontrola ze správy sociálního zabezpečení vyvolaly v Domažlicích rozruch. Podnikatelka je přesvědčená, že nešlo o pouhou přemíru snahy místního vedoucího úřadu, ale o jasné zadání vyzkoušet její reakci poté, kdy v televizi kritizovala elektronickou evidenci tržeb. Jak také řekla v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, s počítá i s dalšími kontrolami.

Je to skoro týden od vašeho vystoupení v České televizi, po němž k vám dorazila kontrola ze správy sociálního zabezpečení. Jaké máte reakce?

Samozřejmě se to tu řeší. V Domažlicích je nás něco přes deset tisíc, mám obchod na náměstí a jsem vysoká ženská. Všichni se tu znají. Takže lidi mě tu občas zastaví, vyptají se. V Praze to asi už zapadlo, ale pro naše město je ta kauze poměrně velká. Dostala jsem asi 120 mailů, odezvy jsou ale spíše pozitivní, cítím podporu. I když i ty negativní přišly.

V jakém smyslu?

Najdou se i lidi, kteří říkají, že jsem se chovala jako hysterická husa a že jsem na sebe chtěla strhnout pozornost. Já tu kritiku beru, i když si asi neuvědomují, jak to v tom studiu je a že musíte překřičet řadu dalších lidí. Ale s tím jsem do toho šla, že přijdou i špatné ohlasy. Je to ale jediný pořad, kde se mohu setkat přímo s politikem a do očí mu říct, co si myslím o jeho politice. Rodina můj dlouhodobý postoj k politice pana Babiše zná, tu to nepřekvapilo. Ale varovala mě, že mohou přijít i záporné reakce.

Co si vůbec myslíte o páteční kontrole z okresní správy sociálního zabezpečení? Vidíte za ní také jen přehnanou horlivost vedoucího, jako jeho nadřízený nebo ministryně práce?

Ne. Mě velmi překvapil ten způsob, jakým se mě rozhodli prověřit. Že ke mně do krámu přišla nějaká nervózní paní úřednice, která dostala něco nakázáno. Vždyť kdo chce, může si mé údaje hned najít na internetu, najde tam i IČO a telefonní číslo. To pan ředitel musel vědět. Takže buď zklamal ve svých znalostech, nebo je za tím něco jiného. Můj osobní názor je ten, že se měla vyzkoušet moje reakce. Že jsem vystupovala agresivně v televizi, tak ať mě zkusí. Jestli třeba nedostanu strach. Myslím, že tu kontrolu dostal příkazem, i když nevím od koho. Možná šlo i o zjišťování toho, jestli za mnou nestojí nějaká politická strana.

Čtěte také: Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

A stojí?

Ne. i když se mi jich po tom incidentu ozvalo hned několik, čehož si opravdu vážím. Jako první se mě zastali Svobodní, kteří mi i zprostředkovali kontakt na vás, novináře. Hodně mi to pomohlo. Bez jejich pomoci bych se na to totiž asi vykašlala, oni mi ale dodali odvahu. Pak se ozvala i ODS, TOP 09 a i další pravicové strany, které jsem ani neznala. Neskutečně si vážím paní Němcové z ODS, která se mě zastala způsobem, že mi to vehnalo slzy do očí. Ten tlak byl na mě poměrně velký a já bych se s tím bez pomoci asi nedokázala sama poprat. Takže všem děkuji.

Ozvala jste se poměrně hlasitě, způsobila jste rozruch. Neobáváte se teď dalších kontrol?

Samozřejmě, že se toho obávám. A ze všech stran slyším, ať je očekávám. Ale nic s tím neudělám. Jednou jsem chtěla říct svůj názor a to holt může mít své důsledky. S tím se musí počítat. Nechtěla jsem zůstat jen u toho, že si budu stěžovat na Facebooku, bylo pro mě důležité říci to tomu politikovi přímo do očí. Když přijdou kontroly, přijdou. Já mám vše v pořádku. I když nějakou administrativní chybu určitě mohou najít vždy.

Více čtěte: Neznal jsem ji, tak jsem ji nechal prověřit, přiznává šéf úřadu

Kontrola živnostnice? ‚Hloupost a přemíra agility pana inženýra‘

Jste spokojena s tím, jak celý případ odsoudila ministryně práce i šéf České správy sociálního zabezpečení? Oba podobnou praxi odmítli jako něco, co se nesmí opakovat...

Nejsem, podle mě měl určitě přijít nějaký postih toho úředníka. Aby si z toho něco vzal celý ten systém. Protože můj případ je teď sice díky mediálnímu zájmu známý, ale kolik je takových jako já? Na kolik živnostníků chodí podobné kontroly, ale nikdo o nich neví? Myslím, že naše úřady nejsou zvyklé na kritiku. Tady se vždy vše svede na ministry a předchozí vlády, ale úředníci stále zůstávají na svých místech. Nejsou zvyklí, že je někdo kritizuje nebo má odvahu svůj příběh zveřejnit. Nakonec ale nevím, jestli to k něčemu bylo. Protože když ten úředník nedostane žádný postih, mohla na něj sice paní ministryně udělat tytyty, ale nikdo neví, jestli někde v ústraní nebude pochválen za dobře odvedenou práci.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.