3 Tvrdá odvykací kúra

Kladivo na kuřáky. Ostravské hutě zavedly zákaz, hrozí i vyhazov

, NOVÉ

Témata:

V hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava si ode dneška nesmí nikdo zapálit. Zákaz kouření začal platit v celém areálu a za jeho porušení hrozí zaměstnancům až vyhazov. Podle České televize je to první velká firma v zemi, která k úplnému zákazu přistoupila. Firma s tisícovkami zaměstnanců avizovala zákaz už rok dopředu. Takto drakonické opatření obhajuje snahou o větší bezpečnost a zdraví na pracovišti. A ve svém protikuřáckém tažení jde ještě dál – nabídla zájemcům odvykací kůru, kterou prý využilo už na sto lidí.

„Sledujeme primárně ochranu zdraví zaměstnanců, jak kuřáků, tak nekuřáků,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková pro ECHO24.cz, proč se firma k tomuto radikálnímu kroku rozhodla. Podle ní je zákaz kouření součástí dlouhodobého záměru udržování bezpečnosti na pracovišti a snižování pracovních úrazů.

Na třech stovkách míst areálu, které doposud sloužily jako kuřácké koutky, tak začaly během dneška mizet popelníky a místo nich se zde objevují nápisy o zákazu kouření. Ten neplatí jen na klasické, ale dokonce i pro elektronické cigarety.

Čtěte také: Kdo přestane kouřit, dostane peníze

Zákaz firma avizovala přesně rok dopředu a těm, kdo by měli s ukončením kouření problém, nabídla odvykací kůru. Zájemci se na jejích nákladech podíleli přibližně z jedné třetiny, zbytek hradil zaměstnavatel a pojišťovna. Pokud však lékařská prohlídka po roce prokáže, že odvykací kůra byla skutečně účinná, vrátí firma zaměstnanci všechny jeho náklady.

Kdo naopak nechce s kouřením přestat ani na pracovišti, může mít v budoucnu kvůli své zálibě problémy. Ze začátku totiž hodlá zaměstnavatel řešit porušení zákazu domluvou nebo vytýkacím dopisem, při opakovaném porušení však může provinilec dokonce přijít o práci.

Na dotaz serveru ECHO24.cz, zda se někdo ze zaměstnanců kvůli zákazu obrátil na odbory, předseda odboru kovu Jaroslav Souček uvedl, že je nikdo se stížností kvůli nově zaváděným pravidlům neinformoval.

Čtěte také: Nedostatek spánku? Škodí stejně jako kouření, varuje vědec

Firma odhaduje, že ze 7500 zaměstnanců je kuřáků necelých třicet procent, stejně jako v běžné populaci. Nabídku k odvykací kůře využila asi stovka z nich. Mnoho dalších však podle mluvčí přestalo kouřit samo od sebe.

Nejedná se o jedinou společnost v moravskoslezském regionu, která se snaží kouření na svém pracovišti zásadně omezit. Bez cigaret se musí u práce obejít například také pracovníci OKD. Kuřáci mohou od letošního roku kouřit pouze na vymezených místech, a to pouze v době, kdy nepracují.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.