6 Nález starý 5000 let

V Turecku odkryli podzemní město. Možná největší na světě

, NOVÉ

V historické oblasti Kappadokie bylo odkryto podzemní město, které svou velikostí zřejmě předčí všechny dosavadní objevy nejen v Turecku, ale i na světě. Síť místností a tunelů se našla náhodou v rámci urbanistického projektu, který musel být pozastaven. „Nevidím to jako ztrátu, když jsme možná objevili největší podzemní město na světě,“ řekl Mehmet Ergün Turan z vládního úřadu pro rozvoj bydlení (TOKI) pro turecký list Hurriyet Daily News.

V podzemí byly objeveny tunely, jejichž délka je odhadována až na sedm kilometrů. Některé jsou dokonce tak široké, že by tudy pohodlně projelo auto. Kromě obytných místností byly objeveny také prostory, které zřejmě sloužily k náboženským účelům. Stáří podzemního města odborníci odhadují na pět tisíc let.

Podzemní město v Nevşehirské provincii v centrální části Turecka bylo objeveno už v roce 2013, ale veřejnost se o nálezu dozvěděla až nyní. Od té doby se podařilo odkrýt další místnosti a velikost osídlení překvapila i odborníky.

Čtěte také: Šestnáctiletý mladík urazil Erdogana. Byl zatčen a je ve vazbě

„Podzemní město zabírá 45 hektarů z původních 75, na kterých měl probíhat urbanistický projekt,“ řekl starosta města Nevşehir Hasan Ünver. Práce proto musely být zastaveny. Archeologové v současné době provádějí průzkum a snaží se nález přesněji časově zařadit. Zároveň doufají, že se jim v příštích letech podaří zjistit, kdo město vybudoval.

Nově objevené podzemní osídlení není zdaleka jediné v této oblasti. Nachází se zde ještě město Kaymakli nebo Derinkuyu, které kdysi mohlo poskytnout útočiště až dvaceti tisícům lidí.

Čtěte také: Erdogan přitvrzuje. Odpůrce z médií posílá do vazby

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.