1 Průzkum prokremelské nadace

Rusové se bojí další vlny represí jako za Stalina

,

Stovky lidí se 29. října shromáždily před bývalým ústředím KGB v Moskvě a vzdali hold památce desítek tisíc popravených během Velkého teroru za vlády sovětského vůdce Josifa Stalina. V souvislosti s touto každoroční vzpomínkovou akcí byl vypracován průzkum veřejného mínění. Z něj mimo jiné vyplývá, že se až 48 % Rusů v budoucnu obává návratu podobných represí a čistek jako za dob Stalina.

,,Avramov, Roman Petrovič, 56 let, můj otec,“ vyslovil třesoucím se hlasem starší muž a pokračoval: ,,Manažer sovětských pekáren. Zastřelen dne 8. ledna 1938. Po několika měsících zatkli i mou matku Fainu Avramovnu, která pak strávila 8 let v pracovních táborech. Mně v té době bylo 5 let.“

Takto byla při vzpomínkové ceremonii připomenuta každá oběť, její jméno, věk, povolání a datum, kdy byla zabita, většinou střelena do hlavy. Jednoduše pojatá ceremonie nabyla v kontextu rozsahu stalinských čistek ohromující rozsah. A Rusové se nyní obávají, že se doba, kdy byli lidé všech etnik, profesí a politického smýšlení zatýkáni, odsuzováni a popravováni, často na základě chabých politických záminek, vrátí.

Průzkum veřejného mínění ukazuje, že téměř padesát procent Rusů vidí šanci v tom, že se dožijí nové vlny represí jako za časů Sovětského svazu. Průzkum přitom provedla prokremelsky orientovaná Nadace veřejného mínění. Takováto odezva Rusů se může jevit jako reakce na vzrůstající obavy pramenící z autoritářské vlády Vladimira Putina, varuje Rádio Svobodná Evropa.

'Lidé požadují přísná opatření'

Z průzkumu dále vyplývá, že dvě třetiny Rusů jsou přesvědčeni o tom, že se ve 30. letech v Sovětském svazu uskutečňovaly masové politické represe. Vinu za ně přikládá Stalinovi, jeho nejbližším spolupracovníků a KGB.

15 % dotázaných ale uvedlo, že v konečném důsledku nebyl za čistky zodpovědný nikdo, protože „taková byla doba“. Třetina Rusů se zase domnívá, že současná média věnují až příliš prostoru zprávám o politických represích. Toto číslo se přitom od roku 2012 zdvojnásobilo.

Sociolog Leonty Byzov pro server Kommersant.ru nicméně uvedl, že mnoho Rusů represe vítá „nejen jako něco možného, ale i nezbytného“. ,,Jsou připraveni přijmout přísná opatření proti zkorumpovaným úředníkům nebo komukoliv, kdo narušuje veřejný pořádek,“ dodal Byzov s tím, že lidé upřednostňují tvrdé zákroky proti "nepřátelům".

Čtěte také: Rusko likviduje poslední zbytky opozice, chce zakázat Memorial

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.