1 koaliční neshody

Babiš chce připravit soukromé a církevní školy o peníze, tvrdí lidovci

NOVÉ

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) má nový černý puntík. Tedy alespoň pro lidovce. Ti totiž tvrdí, že právě jeho ministerstvo stojí za plánem zkrátit o stovky milionů dotace pro církevní a soukromé školy. KDU-ČSL se záměrem, který nakonec vypracovalo ministerstvo školství, kategoricky nesouhlasí a chce o něm jednat v koalici. Šéf resortu školství Marcel Chládek (ČSSD) už připouští ústupky.

Když jde ve vládě o peníze, stopy vedou vždy na ministerstvo financí. Taková je aspoň logika, kterou uplatnili lidovci i na aktuální spor o financování základních a středních škol provozovaných církvemi nebo soukromníky. Před dvěma týdny se ukázalo, že tyto vzdělávací ústavy mají přijít zhruba o desetinu svého rozpočtu. Stát by tak na nevyplacených provozních výdajích ušetřil zhruba 400 milionů korun. KDU-ČSL naznačila, že kontroverzní plán nejde jen na vrub ministra Chládka.

Čtěte také: Chládek přiškrtí soukromé a církevní školy o 400 milionů

„V rámci koaličního jednání z ministerstva financí přišel návrh, aby se pokrátily peníze na soukromé a církevní školy s tím, že ministr školství dostal za úkol navrhnout legislativní normu,“ otevřel lidovecký šéf Pavel Bělobrádek tiskovou konferenci na toto téma. „Norma už byla dána do připomínkového řízení, jenom já jsem tam dával deset zásadních připomínek. Musíme odmítnout tezi, že soukromé a církevní školy dostávají od státu peníze navíc,“ připojil vicepremiér.

„Geneze je skutečně tak, že primární snaha byla z ministerstva financí ušetřit peníze,“ dodal Bělobrádek.

Na dotaz deníku ECHO24.cz Bělobrádek upřesnil, jak to podle něj s podílem resortu financí na celém záměru je. „Ministerstvo financí navrhlo v rámci rozpočtového rámce pokrácení této položky, která se pohybovala cirka kolem půl miliardy korun. Rozporovali jsme to s tím, že bylo dohodnuto, že ministerstvo školství připraví materiál, který by tuto myšlenku zpracoval,“ zmínil.

„I pan ministr Chládek odcházel z jednání s tím, že by měl rozdíl podle toho, zda se na škole platí, nebo neplatí školné. A jestli tam jsou postižení,“ uvedl předseda KDU-ČSL. Textace, kterou už připravilo ministerstvo školství, ale žádné takové zohlednění neobsahovala. „Geneze je skutečně tak, že primární snaha byla z ministerstva financí ušetřit peníze,“ dodal Bělobrádek. Soukromé školy měly o peníze přijít už od 1. září příštího roku, školy zřizované církvemi o rok později.

Chládek uklidnil lidovce. Nechal zřídit komisi

Koaliční špičky se měly zásadním nesouhlasem lidovců v této oblasti zabývat už toto pondělí. Tedy na stejné schůzce, kde koalice vybrala jakou českou kandidátku Evropské komise Věru Jourovou (ANO). Nakonec ale na téma nezbyl čas a mělo se přesunout na příští týden. Mezitím ale stihl ministr Chládek přijít s návrhem na vznik skupiny odborníků, která by se měla věci věnovat. V ní budou mít teď svého zástupce i lidovci, pro které byl původní návrh nepřijatelný.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.